banner864

Polis Akademisi kapatılıyor 17 Ocak 2015, 20:37

Meclis İçişleri Komisyonu'nda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen tasarının 10 maddesi kabul edildi. Düzenlemeyle Polis akademisi kapatılacak yerine güvenlik bilimleri fakültesi kurulacak, Jandarma İçişleri bakanlığına bağlanacak.
Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile değişikliklerin yapılacağı "içgüvenlik paketi" Meclis içişleri Komisyonunda görüşülüyor. Tasarının ilk 10 maddesi kabul edildi.

Tasarıyla Jandarma Genel Komutanlığı'nda subay, astsubay ve uzman jandarmanın atanmasında yetki İçişleri Bakanına veriliyor.

Jandarma teşkilatında general rütbesinde olmayan daire başkanlarıyla il ve ilçe jandarma komutanlarının atama, yer değiştirme ve geçici görevlendirmelerini İçişleri Bakanı yapacak.

Polis akademisinin yerine, güvenlik bilimleri fakültesi kurulacak. Polis akademisinde görev yapan öğretim üyeleri kadrolarına uygun olarak başka üniversitelere atanacak. Öğrenciler ise YÖK tarafından belirlenecek olan İktisadi ve idari Bilimler fakültelerine yerleştirilecek.

Muhalefet milletvekilleri il ve ilçe jandarma komutanlarının İçişleri Bakanı tarafından atanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasallaştıracağını dile getirdi. Düzenlemeyle general atamalarında Genelkurmay Başkanlığı'nı devre dışı bırakılmak istendiği belirtildi.

 Sami Gökçe
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

TARANTULA :

bilalin gemicikleri sağolsun! bu gençlerin hesabını er yada geç verecekler.

Onurcan :

arkadaşlar polis koleji kapatılıyor. polis akademisi ise sadece dönüştürülüyo. yani güvenlik birimleri fakültesi ve polis meslek yüksek okulu 4 yıllık lisans seviyesinde eğitim veren amir eğitim merkezine dönüşüyo. kesinlikle çok doğru bi kara oldu.

ali veli :

Insan haklari okuma hakki ve bireysel hak ve özgürlüklerin ihlali darbe donemini aratiyor onlar bile daha insafliydi!

halil :

jandarma pkk terörüne karsi en etkili güclerin basinda geliyordi inshallah cok kötü etkilenmezler. askerin durumu ortada valilerden bir operasyon izni cikmiyor ne yazikki.

merdo :

Bu bir zulüm dur

Tanhu Kagan :

polis akademisinde beyni yikanan polisler cemaatci oldu, bununla basa cikamadilar, polisi etkisizlestirip yerine jandarmayi guclendirmek istiyorlar! boylece kendilerine guclu bir koruma ordusu yapmayi dusunuyorlar ancak isler dusundukleri gibi gitme- yecek, kisa surede 2015 yilinin icinde cokecekler! jandarma bunlarin etkisine girmez!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder