banner864

Polis okulu arazisinin devriyle Erdoğan bizzat ilgilendi 13 Ocak 2014, 23:41

Yolsuzluk operasyonuna konu olan "Etiler'deki polis okulu arazisinin kime devredileceği ile bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan ilgileniyor." Bu iddianın kaynağı ise Bosphours 360 yöneticilerinin yaptığı görüşmeler. Teknik takibe takılan görüşmelerde; arazi ile ilgili taleplerin Tayyip Erdoğan'a yazılan notlarla iletildiği, hakkında yakalama kararı bulunan Bilal Erdoğan'ın da sürece dahil olduğu anlaşılıyor.
Özer Sürmeli

Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında takibe takılan görüşmelere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Etiler'deki polis okulu arazisinin devir süreci ile bizzat kendisi ilgilendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş aksini iddia etsede arazinin devriyle ilgili görüşmeler yolsuzluk soruşturması dosyasına girdi.

Bosphours 360 isimli şirketin yöneticileri arazinin devri ile ilgili taleplerini bizzat Tayyip Erdoğan'a iletti.. Talepler Erdoğan'a telefon yerine elden yazılan notlarla ulaştırıldı.

Hazırlanan metinde takdirin Tayyip Erdoğan'da olduğu, kendisinin talimatının beklendiği vurgulandı. Erdoğan'a ulaştırılan mesajda; El Kaide Finansörü Yasin El Kadı'nın da yüzde 50 sermaye ile projeye katılacağının altı çizildi.
İddiaya göre; şirketin yöneticilerinden Cengiz Aktürk, Yasin El Kadı'nın Türkiye'deki adamı Usame Kutub ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, 22 Mart 2012'de Beşiktaş'ta bir araya gelerek Erdoğan'a gönderilecek teklifi konuştu.

Şahıslar projenin Kiptaş üzerinden yapılmasını istediklerini, ancak Erdoğan'ın önerisiyle TOKİ'nin de değerlendirilebileceğini kararlaştırdı. Erdoğan'a iletilen notta konun daha önce Bilal Erdoğan ile de görüşüldüğü ve gündeme alındığı hatırlatıldı.

Etiler'deki arazinin değerinin 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Yasin El Kadı ile Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Bosphours 360'ın gizli ortağı olduğunu ortaya koyan telefon görüşmeleri kamuoyuna yansımıştı.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar