banner864

Poyrazköy davasında bir bilirkişi raporu daha sunuldu 06 Ocak 2015, 19:30

Poyrazköy davasında mahkemeye, dijital sahteciliği belgeleyen bir bilirkişi raporu daha sunuldu. Dijital deliller üzerinde oynama yapıldığı belirtilen raporda, manipule edilen delillerin güvenilirliğini yitirdiği ve delil bütünlüğü sağlanamadığı vurgulandı.
Poyrazköy davasında mahkemeye önemli bir bilirkişi raporu sunuldu.

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, 1 numaralı CD üzerinde inceleme yapan Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi'nin hazırladığı 13 sayfalık rapor iletildi.

Raporda, delillerin manipule edildiği, saatlerinin değiştirildiği, Emniyet ve TÜBİTAK raporlarının ise "doğru olmayan bilgiler içerdiği vurgulandı. İşte raporda yer alan önemli saptamalar...

- 4 Mayıs 2009 tarihinde imajı alınan DVD'de bulunan Kafes Eylem Planı dosyaları, bu tarihten 1 hafta önce 27 Nisan 2009 tarihinde Savcı Ercan Şafak tarafından yapılan sorguda şüphelilerden Eren Günay'a soruldu
- Emniyet ve TÜBİTAK'ın yazdığı önceki raporlar Adli Bilişim raporlama standartları açısından eksik. Bu raporlarda davanın gidişatını direkt olarak etkileyebilecek çok önemli bilgiler raporlara yansıtılmadı, rapor içinde doğru olmayan ifadeler kullanıldı.
- "CD ve DVD'lerde bulunan suç unsuru içeren dosyaların tarih ve saatleriyle oynandı ve manipüle edildi
- Emniyette inceleme altındayken bilgisayar sistem tarihi geri alınarak 1 nolu CD ve 3 nolu DVD'ye ekleme yapıldı
- İmajları verilip HASH değerleri hesaplanamadığı için delil bütünlüğü sağlanamadı. Bu nedenle delillerin güvenilirliğine dair kesin olarak bir ifade kullanılamaz.
- Son derece şüpheli olan ve manipülasyona uğrayan meteryaller mahkemelerce delil olarak kabul edilemez

Raporu mahkemeye sunan Avukat Hüseyin Ersöz, raporun bilirkişiler tarafından değerlendirilmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesini talep etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar