banner864

Prof. Ortaylı: Anadil isteyenlerin ortak dili yok 13 Ekim 2013, 12:46

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de bir etnik baskı sorunu değil, bölgesel az gelişmişlik sorunu olduğunu söyledi
 Ortaylı, "Sen kendi dilinde konuşacaksın diye ben milliyetimi inkar edemem" dedi.

Şiddetle hak alınamaz

Genç İşadamları Derneği'nin (DEGİAD) davetlisi olarak Denizli'ye gelen Ortaylı, Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) Osmanlı'dan günümüze Anadolu tarihine yönelik araştırmalarından oluşan bir konferans verdi. Ortaylı, alt kimlik, ana dilde eğitim gibi hakların, karşı tarafa şiddet uygulayarak alınamayacağına vurgu yaptı.

Ortak bir dil yok

Prof. Dr Ortaylı, özellikle Kürt kökenli aydınların etnik kimlikler üzerine tartışmak yerine Kürtçeyi tüm Kürtler'in anlayabileceği bir dil haline getirmek zorunda olduklarını belirterek, "Konuşacakları ortak bir dil yok. Okullarda bu dili öğretecek öğretmen yok. Ana dilde eğitim serbestliği getirilse bile öncelikle Kürtçenin ortak bir dil haline getirilmesi lazım. Bir etnik grup ana dilde eğitim ve diğer haklarına sahip çıkması için Türk kimliğinin kullanılmaması gerektiği anlayışına anlam veremiyorum. Sen kendi dilinde konuşacaksın diye ben milliyetimi inkar edemem" diye konuştu.

Aydınlık
Etiketler

Yorumlar

Genc :

sayin ortayli söyleyisinizi okadar begendimki tekrar ediyorum,sen dilini konusacaksin diye ben biz milletimizi inkar etmiyecegiz.saygilar

serkan acarel :

gercek su, 4 % kitap okuyor, kalan 96 % dizi bakiyor türkiye de. bu rakamlari inkar edemezsiniz, maalesef türk halki cok az kitap okuyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder