banner864

Projede sıra Taksim Camisi'nde mi? 19 Temmuz 2015, 18:29

Kamuoyu, Danıştay kararıyla tekrar gündeme gelen Topçu Kışlası'nı tartışırken, Taksim için planlanan projelerden biri daha sessizce gerçekleşti. Aya Triada Kilisesi'nin önündeki işletmeler için yeni bir düzenleme yapıldı. Geçen hafta biten projenin ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce dile getirdiği "Taksim Camisi" projesine çevrildi. Erdoğan Başbakanlığı döneminde dükkanların yıkılacağını yerine ise Cami yapılacağını söylemişti.
 Taksim Meydanı yeni bir tartışmanın odağı oldu.

Radikal'in haberine göre, 13 Eylül 2013'te yayalara açılan Taksim Meydanı'nda bir başka adım daha hızla hayata geçirildi. Bölgedeki birçok işletme "Taksim Meydanı ve Dükkanları Düzenleme Projesi” kapsamında yenilendi.

Yapımı geçen hafta biten projenin ardından bu kez gözler, Erdoğan'ın dükkan düzenlemesinin yapılmasını isteme nedeni olan "Taksim Camii" projesine çevrildi.

Erdoğan, 2 Haziran 2013 akşamı özel bir televizyon kanalında Aya Triada Kilisesi'nin önündeki Taksim Meydanı'na bakan işlemelerin yıkılıp, yerine Taksim Camiisi'nin yapılacağını söylemişti.

Ulusal Kanal'a konuşan bölge esnafı, projenin hayata geçmesi durumunda çevre işletmelerde çalışan yüzlerce kişinin mağdur olacağını belirtti.

HABER: GÖKHAN ÇELİK
KAMERA: ŞENGÜL DERİN

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder