banner864

Putin de "soykırım" dedi 23 Nisan 2015, 12:19

Türkiye'deki Çanakkale törenleri yerine Ermenistan’daki 24 Nisan etkinliklerine gitme kararı alan Rusya Devlet Başkanı Putin de bir mesaj yayımladı. Putin, "Etnik kaynaklı toplu katliam" ve "Soykırım" ifadelerini kullandı. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da "Kitlesel suçların kurbanlarını anmak ilişkileri bozmak için bir neden değildir. Uzlaşmanın birçok örnekleri var." dedi
Ermenistan’da 24 Nisan’da yapılacak 100’üncü yıl etkinliklerine katılma kararı alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlenen 'soykırımların olmadığı bir dünya' adlı programa mesaj gönderdi.

Kremlin'in internetin sayfasında da yayımlanan mesajda Rus lider; "24 Nisan 1915 insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından ve Ermeni halkının soykırımı ile ilgili kederli bir tarih” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bu trajediyi kendi acısı ve sorunu olarak gördüğünü belirten Putin, 100 yıl sonra söz konusu trajedinin kurbanları önünde başlarını eğdiklerini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Putin'in açıklamalarını değerlendirdi. Lavrov, Sputnik, Echo of Moscow ve Govorit Moskva radyolarına verdiği röportajda, "Kitlesel suçların kurbanlarını anmak ilişkileri bozmak için bir neden değildir. Uzlaşmanın birçok örnekleri var." dedi.

Lavroc, Putin’in Erivan'a yapacağı ziyaretin de Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilere zarar vermeyeceğine inandığını ifade etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler
PutinDedi

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar