PYD Yöneticisi Zuhat Kobani, Ulusal Kanal’a konuştu 06 Ekim 2014, 13:50

PYD lideri Salih Müslim’in Türkiye temaslarında ana gündem olan PKK kantonları oldu. Konuyla ilgili Ulusal Kanal'a konuşan PYD Dış ilişkiler sorumlusu Zuhat Kobani Ankara'nın "kantonları kaldırın" isteğini kabul etmeyeceklerini söyledi. Kobani, Türk Ordusu'nun "güvenlikli bölge" planına ise ABD'nin engel olacağını öne sürdü.
PKK'nın Suriye'deki kolu PYD’nin Dış ilişkiler sorumlusu Zuhat Kobani Ulusal Kanal’a Suriye stratejisini anlattı. Kobani, Türk ordusunun güvenlikli bölge planına ABD’nin izin vermeyeceğini ileri sürdü.

"ABD İZİN VERMEZ"

Türk askerinin Kobane ( Aynel Arab’a) girmesi şeklindeki planı doğru bulmuyoruz. Böyle bir durumda çatışma söz konusu olur. ABD’de bu tür bir plana izin vermez. Türkiye kendi başına hareket edemez, bunun için BM’den izin alması gerekir

AKP hükümetinin IŞİD’e destek verdiğini belirten Kobani, Ankara’nın bu siyaseti bırakıp PKK-PYD’yi desteklemesini istedi. “Ankara’dan silah istiyoruz” dedi.

“ROKET  İSTİYORUZ”

Türkiye artık bir karar vermeli. IŞİD’i değil, PYD’yi desteklemeli. Türkiye’den PYD’ye karşı sınır kapılarını açık tutmasını  istiyoruz. İŞID’in bize saldırdığı tanklara karşı roketleri bize ulaştırılmasını  talep ediyoruz.

Kobani, Türkiye’nin “kantonları sonlandırın” şeklinde bir istekte bulunması durumunda bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Kobani, Türkiye’nin bu yöndeki taleplerini "dayatmada" olarak tanımladı.

Şam’la ilişkileri olduğu yönündeki iddiaları reddeden Kobani, tam aksine Esad’a karşı savaştıklarını vurguladı.

“ESAD’LA SAVAŞTIK”

“Esad’ın bir meşruiyeti kalmadı. Rusya ve İran’a dayanıyor. Biz Şam yönetimine karşı Kamışlı’da, Halep’te 150 şehit verdik. Esad’dan yine bir saldırı gelirse kendimizi savunuruz”

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

cenap aytepe :

bu yüssüzlük ve edepsizliği türk milletine yapamaz akpye yapar eyer akp silah verirse şaşmamak gerek lakin artık dünya ve halkımız görüyorki ne akp mnede chp vatana sahip çıkamıyor ....ama ulu önder ne dedi ..ey türk gençliği.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar