banner864

PYD’liler Türkmenleri tehdit etti: Boşaltın burası tampon bölge 16 Temmuz 2015, 10:59

PKK/PYD Suriye’nin kuzeyinde etnik temizliğe devam ediyor. ABD-Ankara pazarlığı sürerken, Hammam Turkuman Köyü’ne giden PYD’liler Türkmenleri tehdit etti
Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun başkanlığındaki Türk heyetinin ABD’lilerle görüşmeler yaptığı günlerde, ABD destekli PYD’lilerin Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen ve Arap köylerine baskı yaptığı ortaya çıktı.

ETNİK TEMİZLİK
Bölgede görev yapan İstihbarat birimlerinin raporlarında, köy ismi verilerek gün gün bu baskı aktarılırken, bölge kaynakları da PYD’lilerin Türkmenler’e “Burası tampon bölge olacak, burayı terkedin” dediğini aktardı. Özellikle Mayıs ayı sonunda Türkmen ve Arap köyleri YPG’li teröristlerin hedefi haline geldi. Siviller katledilirken, çoğu da Türkiye’ye göçe zorlandı. TSK, PKK/PYD kantonlarının birleştirerek ABD’nin yöneteceği bir koridor oluşturmak istediğini, Kürt bölgesi oluşturmak için de etnik temizlik yapıldığını tespit etti. Etnik temizlik Tel Abyad’ın PYD tarafından ele geçirilmesinin ardından devam etti. ABD planına karşı başta TSK olmak üzere Suriye’nin de dolaylı dahil olduğu bölgesel işbirliğini tartışıyordu. Ancak ABD devreye girdi ve Türkiye’ye gelen heyetle bazı konularda mutabakata varıldı.

İşte bu görüşmeler yapılırken istihbarat birimlerinin raporlarına yansıyan şu PYD saldırıları gerçekleşti:

GÖRÜŞMELER SÜRERKEN PYD İŞ BAŞINDA
- 22 Haziran 2015: PYD’liler, Akçakale’nin 20 km güneyindeki Hammam Turkuman köyünde yaşayan Türkmenlere, “bölgeyi terk etmeleri, aksi takdirde Koalisyon uçaklarının köye hava saldırısı düzenleyeceği” tehdidini savurdu. 300’den fazla Türkmen baskı nedeniyle köyden ayrıldı ve 23-24 Haziran gecesi Akçakale sınırına gelerek Türkiye’ye giriş yaptı.
- 08 Temmuz 2015: PYD’liler, Haseke batısında yer alan Abdulaziz Dağı bölgesinde Al Meşrafa köyünde, çoğunluğu Arap yaklaşık 500 kişiye baskı yaptı ve göç ettirdi.
- 09 Temmuz 2015: YPG’liler, Tel Abyad güneyinde bulunan Al Habbal köyünde çoğunluğu Arap olan halka, göç etmeleri amacıyla, baskı uygulamaya başladı.
- 13 Temmuz 2015: PYD’nin baskısı sonucu, yine Hammam Turkuman köyünden 450 Türkmen Türkiye’ye iltica etti. İltica eden Türkmenler’in aktardığına göre YPG’li teröristler kendilerine “Burası Tampon Bölge olacak, burayı terk edin” dedi.
- 13 Temmuz 2015: Türkmen ve Arap ailelerin yaşadığı Al Iveyyid köyüne gelen PYD mensupları, Türkmen ve Arapları köyden uzaklaştırmak maksadıyla silah kullanarak baskı uygulamaya başladı.

Ceyhun Bozkurt
oceyhunb@gmail.com

Aydınlık

Yorum Gönder