banner864

Rahmi Turan yazdı: Milli Mücadele’nin başlangıç noktası 18 Mart Çanakkale Zaferi’dir 18 Mart 2015, 10:09

Usta yazar Rahmi Turan, Sözcü gazetesindeki köşesinde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü yazdı. 

Yazısında "Çanakkale Savaşları’nın bize kazandırdığı zafer sadece askeri değildir. O savaşlar bize Mustafa Kemal Atatürk gibi eşsiz bir lider kazandırmış, Türk Ulusu Çanakkale’de küllerinden yeniden doğmuştur" diyen Turan, "Memleketin her yanından otobüslerle gelen Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği öğrencileri bu sabah Bigalı Köyü’nde toplanarak Mehmetçik Abidesi’ne kadar Zafer Yürüyüşü yapacak" ifadelerini kullandı.

Turan'ın yazısı şöyle:

Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü Yıldönümü…
100 yıl önce bugün, “Yenilmez Armada” denilen dünyanın en güçlü donanmasını perişan etmiştik.
3 Kasım 1914 ile 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda tarihin en büyük deniz savaşlarından biri olmuştu.
İngiliz ve Fransız zırhlılarından oluşan düşman donanmasının en güçlü gemileri denizin dibini boylalamış ve “yenilmez” denilen o armada, büyük kayıplar vererek geri kaçmak zorunda kalmıştı.
Çanakkale Savaşları’nın bize kazandırdığı zafer sadece askeri değildir. O savaşlar bize Mustafa Kemal Atatürk gibi eşsiz bir lider kazandırmış, Türk Ulusu Çanakkale’de küllerinden yeniden doğmuştur.
Milli Mücadele’nin başlangıç noktası 18 Mart Çanakkale Zaferi’dir. Bu tarihimizin en şerefli sayfalarından biridir ve muhteşem bir destandır.
Memleketin her yanından otobüslerle gelen Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği öğrencileri bu sabah Bigalı Köyü’nde toplanarak Mehmetçik Abidesi’ne kadar Zafer Yürüyüşü yapacak.
Çanakkale Zaferi’ni yaratan atalarımızı ulusça şükranla anıyoruz.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder