banner864

Ramazan Doğru da tutuklandı 19 Mayıs 2014, 21:40

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından başlatılan soruşturmada, 8 kişi tutuklandı. Şirket sahibi Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan da tutuklanan isimler arasında. Soruşturmanın dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermekten yürütülmesi ise tepki çekti.
Soma'daki facia ilişkin soruşturmada 8 kişi tutuklandı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan, Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın oğlu Can Gürkan da tutuklanan isimler arasında.

Tutuklanan diğer isimler ise şöyle; şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz ile Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy ve teknisyen Mehmet Ali Günay Çelik.

Soruşturmanın "dikkat ve özensizlikle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçlamasıyla yürütülmesi ise avukatların tepkisine neden oldu. Bu suçlamayla şüpheliler 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle yargılanacak, üst sınırdan ceza almaları halinde de 10 yıl cezaevinde kalacak.

Soruşturma konusu suçlama "ihmalle ölüme sebebiyet vermek" olarak ele alınsaydı, şüpheliler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanacaktı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar