banner864

Rant çok büyük! 21 Nisan 2014, 20:24

Marmara Üniversitesi Maltepe'ye taşınacak, 14 ilçedeki kampüs arazileri TOKİ eliyle satılacak! Bu iddia, gündeme bomba gibi düştü. Üniversitenin bulunduğu arazilerin değeri yüzlerce milyar lirayı buluyor. Özellikle Nişantaşı’ndaki 24 dönümlük arazinin akibeti merak konusu oldu. Üniversite yönetimi ise iddiayı yalanladı.

Rant çok büyük! paylaşan: ulusalkanal
TOKİ, Marmara Üniversitesi’nin 2 bin 457 dönümlük arazisini ihaleyle satacak.

İddiaya göre, Marmara Üniversitesi, farklı ilçelerde yer alan 14 kampüsünü Maltepe’deki 3 bin dönümlük yeni arazisine taşıyor. Boşalan kampüsler ise TOKİ eliyle satılacak.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Milli Emlak’a ait arazilerin satışı için TOKİ ile imzalar Haziran ayında atılacak.

TOKİ Başkanlığı, Marmara Üniversitesi ile taslaklar üzerinde karşılıklı görüşmelerin devam ettiğini ancak imzaların henüz atılmadığını açıkladı. Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül ise, tüm arazilerinin Milli Emlak’tan tahsisli olduğunu, TOKİ eliyle satışa çıkaranın da Maliye Bakanlığı olduğunu söyledi.

TMMOB'dan satışa ilişkin ciddi bir uyarı geldi. TMMOB Genel Başkanı Eyüp Muhçu, arazide yapılaşmanın artacağını belirtti.

300 milyar liralık iş hacminin doğacağını belirten Muhçu, yolsuzluk uyarısı yaptı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Gül'ün Basın Danışmanı ve İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Devran ise iddiayı yalanladı. Devran, üniversitenin 14 yerleşkesinin tamamının TOKİ'ye devredilmeyeceğini belirtti. Devran, Nişantaşı'ndaki 24 dönümlük ve Halkalı'daki 740 dönümlük yerleşkelerin Bakanlığa devredileceğini ifade etti.

Haber: Gizem Güneş
Kamera: Şengül Derin

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar