banner864

Rehin polisler o baskını anlattı! 21 Eylül 2014, 19:14

IŞİD'in Musul Başkonsolosluğu'nu bastığı günü anlatan Özel Harekatçı polisler, IŞİD baskını öncesindeki 24 saati anlattı. "Tahliye planı hazır olmasına rağmen hayata geçirilmedi" diyen polisler, ertesi güne kadar bekleyince bölgeden ayrılmak için güvenli bir yol kalmadığını belirtti.
Türkiye dönen rehinelerden Özel Harekatçı polisler, IŞİD'in Musul'u aldığı günü ve Başkonslosluk binasını neden tahliye etmedikleriyle ilgili ayrıntıları anlattı.

Olaydan bir gün önce IŞİD'in Musul'da ilerlediği yönünde bilgi aldıklarını belirten polisler, sivillerin tahliyesi için bir plan hazırlandığını ancak bunun hayata geçmediğini söyledi.

 Hürriyet gazetesine konuşan polisler, çatışmaların şiddetlendiği 10 Haziran günü tehlikenin büyüklüğünün farkına vardıklarını ifade etti.

"Konsolosluk basılmadan bir gün önce, Irak hükümetine bağlı güvenlik birimleriyle temasa geçildi. Saldırının büyük olduğu ve güvenlik açısından risk altında olduğumuz anlaşıldı. Başta Başkonsolosumuz olmak üzere sivillerin tahliyesi için plan hazırlandı. Çatışma bölgesine girilmeden, güvenli bölgeden nasıl tahliye sağlanacağının rotası belirlendi. Ancak tahliye planı hayata geçirilmedi"

O gece elleri tetikte beklemeye başladıklarını anlatan özel harekatçılar, Musul'un kontrolünün IŞİD'in kontrolüne geçmesiyle birlikte tahliye için güvenli bir yolun kalmadığını belirtti.

Polisler, "IŞİD konsolosluğa gelmeden güvenliği sağlayan yerel unsurlar silahlarını bıraktı ve bulundukları yeri terk ettiler" diye konuştu.

"IŞİD'e bağlı ağır silahlı unsurlar konsolosluğun etrafını sardı. Elimizdeki silah ve mühimmat imkanıyla çatışma pozisyonuna geçtik. Siper alındı ve bazı arkadaşlar helalleştiler. Uyarı ateşi açıldı ve geldiklerinde çatışmaya hazırdık. Ancak bu sırada "Çatışmaya girmeyin" talimatı geldi. Silahları bırakıp sivillerin yanına geçtik. Yüzlerce silahlı kişi konsolosluğa girdi"

Polisler ayrıca IŞİD teröristlerinin zaman zamam erkek rehinelere şiddet gösterdiklerini de söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder