banner864

Resmen açıklandı! İşte yeni komuta kademesi 05 Ağustos 2015, 13:15

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesini şekillendiren Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Necdet Özel’den boşalan Genelkurmay Başkanlığı görevine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar getirildi. Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı ve Orgeneral Galip Mendi Jandarma Genel Komutanı oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı. Balyoz ve Askeri casusluk davalarında yargılanıp beraat eden komutanlar da terfi aldı
3 gündür devam eden Yüksek Askeri Şura toplantısının kararları açıklandı. TSK’nın yeni komuta kademesini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın duyurdu.

YAŞ kararıyla Türkiye’nin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar oldu. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi ise 1 yıl uzatıldı. Bu uzatma, Güler'e Akar’dan sonra Genelkurmay Başkanlığı görevini devralmasının yolunu da açtı. Güler’in önümüzdeki yıl 1 yıllığına Jandarma Genel Komutanı daha sonra da 2 yıllığına Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.

YAŞ’ta alınan kararla yeni komuta kademesi şöyle oluştu:

- Genelkurmay Başkanlığı'na; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar
- Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal
- Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak
- Jandarma Genel Komutanlığı'na, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi
- Ege Ordusu Komutanlığı'na Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep getirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı değişmedi. Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ise Yüksek Askeri Şura üyesi oldu.

3. Ordu Komutanlığı'na 30 Ağustos itibarıyla orgeneralliğe terfi ettirilen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş getirildi. 2. Ordu Komutanı değişmedi. Orgeneral Adem Huduti 2. ordunun başında kaldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar orgeneralliğe yükseltildi.

Balyoz ve askeri casusluk davasında yargılanan komutanlar da YAŞ'ta terfi aldı. Halen devam eden İzmir Askeri Casusluk Davası’nda sanık durumunda olan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, terfi alarak oramiral oldu. Balyoz davasında beraat eden Albay Özden Koçer, Albay Ahmet Hacıoğlu ve Piyade Kurmay Albay Levent Ergün tuğgeneral rütbesine yükseltildi. İzmir'deki Casusuluk kumpasında yargılanan Deniz Kurmay Albay Yalçın Payal da  tuğamiralliğe yükseltildi.

Akar, yaş durumu nedeniyle 2019 yılına kadar 4 yıl boyunca Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütecek. Temaüllerin işlemesi durumunda Genelkurmay ikinci başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 2019’da Genelkumay Başkanlığı görevini Akar’dan devralacak.

YAŞ kararlarının ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan da bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada “32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş, 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır” denildi.
GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, Yüksek Askeri Şûra Ağustos ayı olağan toplantısında alınan YAŞ Kararlarını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 32 general ve amiralin bir üst rütbeye; 50 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiği kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarının görüşülerek karara bağlandığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın YAŞ Kararlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklaması, şöyle: "30 Ağustos 2015 tarihinden geçerli olmak üzere; 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 33 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2015 tarihinden itibaren emekli olacaklardır. Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos - 01 Eylül 2015 tarihlerinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz"


 

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar

fatih :

Allah (c.c) Türk askerini ve komutanlarını korusun

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar