banner864

Resmi plakalı dernek! 07 Ekim 2013, 11:05

Yöneticileri, 'Yüzyılın soygun hareketi' davasında sanık olan Deniz Feneri Derneği'nin araçları İstanbul sokaklarında Başbakanlık izni ile verilen resmi pakalı araçlarla dolaşıyor.
Derya Derviş / Aydınlık

Kurban bayramı yaklaşırken Deniz Feneri Derneği, hükümet teşvikiyle çalışmalarını hızlandırdı. Tayyip Erdoğan'ın sözde "Demokratikleşme Paketi"yle yardım ve bağış toplama konusunda tarikatların önünü açması, bu grupların faaliyet alanlarını daha da genişletti. Deniz Feneri Derneği, İstanbul sokaklarında resmi plakalı araçlarla gezmeye başladı. AKP iktidarı tarafından 2004 yılında "Kamuya yararlı" dernek statüsüne sokulan Deniz Feneri Derneği'ne resmi plakalı araç tahsis edilmesi tepki çekti. Hukukçular, aracın, üzerinde dernek reklamı yapıştırılarak gezdirilmesinin suç olduğunu vurguladı.

Resmi araçla reklam yapmak yasak

Dernekler Kanunu'na göre Türkiye'de kamu yararına çalışan 405 dernek bulunuyor. Deniz Feneri, resmi plaka kullanan birkaç dernekten biri. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz İstanbul Barosu Sekreteri Hüseyin Özbek, 237 sayılı Taşıt Kanunu'nun 1. maddesinin d bendindeki “Kamuya yararlı derneklerden Başbakanlıkça lüzumlu görülenler tarafından kullanılacak taşıtlar bu kanun hükümlerine tabidir” hükmünü hatırlatarak Deniz Feneri Derneği'ne verilen aracın reklam amacıyla kullanılmasının yasak olduğunu söyledi. “Resmi araçlar ve kamu araçları sadece bağlı olduğu 'resmi kuruma mahsustur' yazısı taşırlar” diyen Özbek, “Bunun dışında reklam almaları hem idari hem de uygulama olarak doğru ve yasal değildir" dedi.

Kamu yararına çalışan derneklerden Türk Hava Kurumu'nun dahi resmi plakalı aracı bulunmuyor. Dernekler, resmi plaka istediklerinde Başbakanlığa başvuruda buılunuyor. Başbakanlık talebi değerlendirerek kabul veya red yanıtı veriyor.

Kara düzen!

Bu arada kamu yararına çalışan dernekler statüsünde olan Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Erdoğan Karakuş, Kendilerine devlet tarafından herhangi bir yardım yapılmadığını ifade ederek “Bırakın arabayı, bize devlet tarafından verilmiş 5 kuruş yok” diye konuştu.

Aynı statüde olan Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Genel Sekreteri Elif Çuhadar ise “Böyle bir kara düzende hiç şaşırmadım” açıklamasını yaptı. ADD olarak Bakanlar Kurulu'na yaptıkları yardım toplama talebinin reddedildiğini vurgulayan Çuhadar, “Deniz Feneri'ne gösterilen müsamaanın bu hükümet tarafından bize gösterilmesini istemek ve beklemek hayaldir. Eğer bize araba verilseydi üzerinde de ADD ve 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' yazısı olsaydı, olacakları düşünemiyorum" şeklinde konuştu.

Dernekten yorum yok!
Deniz Feneri Derneği Satın Alma Müdürü Ahmet Sarıtaş ise araçların giydirilmesinden haberinin olmadığını iddia ederek “Devletin bize kaç araç verdiğini bilmiyorum. Konuyu araştırıp size döneceğim” dedi. Ancak Sarıtaş, ısrarla aramamıza rağmen herhangi bir bilgi vermedi. Derneğin dün ulaştığımız basın ve medya sözcüsü Selma Topkara ise aracın kendilerine ait olduğunu sadece plakanın Başbakalık'tan tahsis edildiğini öne sürdü. Topkara, ruhsatta araç sahibinin kim olduğunu da bilmediğini söyledi. Etiketler

Yorumlar

yunus erkan :

Yazıklar olsun

RÜZGARGÜLÜ :

bu dünya arsızla yüzsüzünmüş!!!

Erkan Boz :

kantarin ayari kacti artik. herseyi alenen yapiyorlar arkalarinda % 50 var ya sorun yok. bu milletin gözu kor, kulaklari sagir...

misafir :

en büyük hırsız ve dolandırıcı kim sizce ?

Nur Okutmuş :

Tek çare iyi bir dolandırıcı firma yada dernek olmak... Buyurunuz işte size; "Uluslararası Yüzyılın Soygunu damgalı Deniz feneri Derneği"ne yapılan jestlerden sadece biri..Siyah plakalı araba tahsisi:(((( AKP sayesinde: Dolandırıcılık, sahtekarlık, fakirin sırtından soygun, yalan-iftira yüz kızartıcı suç olmaktan çıkmış; aksine... itibar kazandırılmıştır. Hem de devlet olanakları ayaklarının altına serilerek !!! ...

serkan acarel :

oh ne güzel, en önce cal, bütün gurbetci türk müslümanlarini batir, kombassan holdingler falan filan kur, ondan sonda istanbul sokaklarinda basbakan talimati ile cirit at, vay beh, vallah cok güzel adalet varmis türkiye de !!!

ibrahim demirkaya :

burası resmen patagonya cumhuriyeti, umurlarındamı senin söylediklerin alenen bu ülkeyi tarumar ediyorlar bir kişide kalkıp hesap soramıyor..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar