banner864

Resmileşti 08 Ağustos 2015, 16:46

Yüksek Askeri Şura kararları Resmi gazete yayımlandı. Orgeneral seviyesinde yönetilen Harp Akademileri Komutanlığı ile Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na atanan Korgenerallerin isimleri belli oldu.
Yüksek Askeri Şura kararları ve atamalar Resmi Gazete’de yer aldı. 

Buna göre Şura öncesi orgeneral rütbesindeki komutanlar tarafından yönetilen iki komutanlığı yeni sahipleri de belli oldu. Harp Akademileri Komutanlığı’na Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na Korgeneral Mehmet Şanver getirildi. 

PKK’ya yönelik operasyonlarda kullanılan savaş jetlerinin havalandığı Malatya merkezli 7. Ana Jet Üssü’ne Tuğgeneral Emin Ayık getirilirken, Ege’deki tatbikat ve uçuşları koordine eden Bandırma merkezli 6. Ana Jet Üssü’ne Tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk atandı.

PKK ve IŞİD ile mücadele edecek bazı birliklerde de değişikliğe gidildi. Buna göre, Van Asayiş Kolordu Komutanlığı’na Korgeneral İsmail Metin Temel, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı’na Tuğgeneral Cihat Erdoğan, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na Tuğgeneral Murat Soysal, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na Tuğgeneral Metin Alpcan, Şırnak 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na Tuğgeneral Mesut Savaş atandı.

Diğer kolordulara atanan isimler de şöyle: 

2. Kolordu Komutanlığı’na Korgeneral Musa Avsever
3. Kolordu Komutanlığı’na Korgeneral Erdal Öztürk
4. Kolordu Komutanlığı’na Korgeneral Metin Gürak
5. Kolordu Komutanlığı’na Korgeneral Alpaslan Erdoğan

Mardin Derik’te faili meçhul cinayetlere yönelik davada yargılanan ve beraat eden Tümgeneral Musa Çitil’in Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na atandı.

İzmir’deki NATO Kara Kuvveti’nin kurmay başkanlığına Tümgeneral Salih Sevil geldi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar