banner864

Reza Zarrab AKP'nin anket finansörü 24 Aralık 2013, 10:37

İş adamı Reza Zarrab'ın AKP'nin anket çalışmalarını finanse ettiğini ortaya çıkaran görüşme kayıtlarının rüşvet soruşturması dosyasına girdiği belirtildi
Gamze Çınlar

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında “suç örgütü lideri” olduğu iddiasıyla tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın AKP'nin anket çalışmalarını finanse etmek için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın danışmanına 352 bin TL verdiği iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bürokratik işlemleri sırasında karşısına çıkan engelleri çözmek için bakan çocuklarına rüşvet verdiği iddia edilen Reza Zarrab'ın AKP'nin anket çalışmalarını da finanse ettiği öne sürüldü.
Adli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Zarrab'ın 28 Haziran 2013 tarihinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın danışmanlarından Mehmet Sarı’ya 352 bin TL verdiğine ilişkin deliller soruşturma dosyasına girdi.

Motosikeletli özel kurye
İddiaya göre, Zarrab çanta dolusu parayı özel bir motosikletli kurye ile gönderdi. Teslimat Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu bir sırada Çırağan Sarayı'nda gerçekleşti. Rüşvet teslimatı yapıldığı ileri sürülen görüntüler teknik takiple ve kamera kayıtlarıyla görüntülendi.

Anket rüşveti 352 bin TL
Para teslimatının yansıdığı iddia edilen telefon görüşmeleri de soruşturma dosyasına girdi. Buna göre; Bakan Çağlayan'ın danışmanı ve anket parasını teslim aldığı ileri sürülen Mehmet Sarı, 27 Haziran 2013'da (saat 21.10) Reza Zarrab'a “Ustad 352 imiş selam saygilar mehmet sari” mesajını atıyor.

Reza Zarrab ve Abdullah Happani arasında 28 Haziran günü (saat 11.32) gerçekleştirildiği belirtilen görüşmede de Zarrab, “Abdullah saat birde 352 bin TL Conrad Otel’e yolla… Ordan arasınlar bakan beyin şeyi Mehmet Sarı var Mehmet Sarı’ya versinler danışmanı anket yapacaklar bu Ak Parti'ye” ifadelerini kullanıyor.

Dosyada Zarrab'a ait olduğu öne sürülen başka mesajlar da yer alıyor. Mehmet Sarı, Reza Zarrab'a 28 Haziran'da (saat 12.05) gönderdiği mesajda, “Ustad ilgili konuyu hatirlatmak için mesaj atmistim selam saygilar” diyor. Zarrab da bir dakika sonra attığı mesajla “Ok çocukları yönlendirdim” şeklinde karşılık veriyor.

Teslimat anı görüntülendi
Kayıtlara göre, Reza Zarrab 28 Haziran günü özel kuryesi Halil İbrahim Akkaya aracılığıyla 34 AG 1053 plakalı motosiklet ile para dolu olduğu iddia edilen çantayı, Mehmet Sarı’ya götürüyor. Teslimattan sonra Mehmet Sarı aynı gün saat 17.01'de Zarrab'a mesajla teşekkür ediyor.



Bir gün önce planlandı
Bakan Zafer Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya ile Reza Zarrab'ın teslimattan bir gün önce görüştüğü de kayıtlara yansıyan iddialar arasında. 27 Haziran 2013, saat 11.41'de gerçekleştirilen görüşmede şu konuşmalar geçiyor:
  • Onur Kaya: Rıza beycim yarın İstanbul’da mısınız bakan bey belki bir görüşmek isteyebilir
  • Reza Zarrab: Yarın bi programa bakayım arıyım ben seni olur mu
  • Aynı gün saat 15.02 yapılan görüşme:
  • Zarab: tamam yarın okey
'Abinin' hesabında 4 milyon 73 bin TL
27 Haziran günü saat 18.04 sırasında Reza Zarrab ile adamlarından olduğu iddia edilen Abdullah Happani arasında gerçekleşen görüşme:
  • Zarrab: bişey sorcam abinin hesabı ne gösteriyor
  • Happani: Bakıyım hemen abi şimdi. Abinin hesabında 4 milyon 73 bin TL 231 bin Euro var ama 574 bin bu Erol abi hesap sıfırladı bizimle 574 bin para verdim ben ona yani o aldığı taşlardan fazla bence bu sen işte şey kadar aldı demiştin ya bizim girdiğimiz kadar bence öyle değil hesabıda Rıza'ya verdik diyorlar 574 bin dolar geçtim ben buraya ya onu düşersek ortalama neyi var hemen söyleyim 4 Milyon 73 Bin şey yapayım ...1.800 doları var abi
  • Reza Zarrab: tamam oldu
Aydınlık

Yorum Gönder