Reza Zarrab’ın rüşveti doğrulayan ses kaydı ortaya çıktı 09 Mayıs 2014, 12:57

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın tartışmaya yol açan 700 bin TL’lik saatine ilişkin soruşturma dosyası kapsamında polis takibinin detayları ortaya çıktı. Polis takibine takılan konuşmalarda, Zarrab’ın Patek Philippe firma yetkilisiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde firmadan gelen “Çağlayan’dan onay alınmalı” talebine “Saati alan ben, parayı ödeyen ben, Zafer Bey’den ne onayı alıyorsunuz?” ifadeleri yer aldı. Çağlayan saatin parasını kendisinin ödediğini mal beyanında da gösterdiğini iddia etmişti.

Aydınlık’ın ortaya çıkardığı “Saat firması yalanladı” haberinin ardından kamuoyu Zafer Çağlayan’ın saatini konuşurken, Zarrab’ın polis takibine takılan konuşmaları ortaya çıktı.

Soruşturma dosyasına göre saat 25 Eylül 2013’te, yani operasyondan yaklaşık 3 ay önce Zafer Çağlayan’a teslim ediliyor. 22 Eylül 2013’te Çağlayan’ın özel kalemlerinden Onur Kaya ve Reza Zarrab arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. Görüşmede Onur Kaya, Zarrab’a Bakan Çağlayan’ın Cenevre’den getirilecek saatin eline ulaşmaması sebebiyle rahatsız olduğunu hatırlatıyor.

‘Zarrab değil, firma getiriyor’

Görüşmenin ardından Reza Zarrab, Galeria AVM’de lüks saat satışı yapan Yusuf Tutuş’u arıyor ve saati Cenevre’den getirmesi için, “Bugün uçurabileceğin bir adam var mı?” diye soruyor. Tutuş da bulmaya çalışacağını belirterek, konunun ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Zarrab da bir saat olduğunu söyleyince Tutuş, “Belki bizde vardır” diyor. Zarrab, saat satışı yapan Tutuş’a, “Abi yok, sen de 5 bin bilmem kaç batek...abi Zafer abi sormuş zaten sana” diyor.

Görüşmenin devamı şöyle:

"- Yusuf Tutuş: 5 bin kaç söyle bana.

- Reza Zarrab: 5101.

- Y.T.: Abi sen hemen o zaman ödemeli mödemeyi yap.

- R.Z.: Tamam yapacağım da yani hangi hesaba yapacağım, bir adam ismi ver gitsin ki oraya... esap numarası almadan nereye ödeyeyim ben parayı var mı sende hesap numaraları.

- R.Z.: Sizin isminize bloke, kendim alacağım.

Görüşmenin ardından Zarrab, Bakan Çağlayan’ın özel kalemlerinden Onur Kaya ile görüşüyor:

- R. Z.: Bayan var ya Cenevre’deki...onun numarasını bana mesaj atarmısınız onu benim adıma Cemil Lal adına serbest bırakır mısınız Cemil Lal veya ben hallederim siz ke...çünkü sizin isminize bloke ben onu alacam ya kendime.

- Onur Kaya: Anladım tamam.

- R. Z.: Siz onu serbest bıraktırın ki...Cemil Lal bi de o hanımın bana numarasını atın ki ben burdan ona ne yollayacam ona.

Görüşmenin ardından Onur Kaya, Zarrab’a şu kısa mesajı atıyor: “Elcin tasdelen 0041...”

‘Hesap numarasını yollayın ara transferini yapayım’

Reza Zarrab, Elçin adında bir kadınla görüşüyor ve saat parasını gönderebilmek için hesap numarası istiyor. Görüşmenin devamında ise şu diyaloglar geçiyor:

- R.Z.: Vardır illaki kendi kredi kartı yanında arkadaşın hallederiz siz bir an önce önce hesap numarasını...siz bir an önce bana hesap numarasını yollayın saat geçmeden ara transferini yapayım.

- Elçin: Ben Zafer beyin e mailine yolluyorum hesap numarasını.

- R. Z.: Zafer beyin değil ben size telefonunuza mesaj attığım e maile yollayın lütfen SAATİ BEN ALIYORUM ZAFER BEY DEĞİ L...[email protected]
- Elçin: oldu oldu tamam...o zaman şimdi yolluyorum faturayı."
Etiketler

Yorumlar

Ali :

Helall

cenap aytepe :

sakal yüzünün bir kısmını kapatıyor ama diğer tarafı açık ve görünüyor

kayserili: :

her şey açık ortada ..hala beyınsız takımı neyı ınkar edıyor.çağlayanın yalanlarıda ortaya çıkıyor.kımı kandırdığını sanıyor bunlar akıl lı sanıyor kendını.yazıklar olsun . bunlara hala ınananlara.destek olanlara

kamil akyüz :

burda bir yanlışlık var. zafer ne dedi tbmm de saati ben aldım, garanti belgesindede benim adım yazıyor dememişmiydi. şimdi zarrap efendi benim adıma alındı diyor. bu durumda bir saat alımı var ama nasıl?

Eski Ekonomi Yalancısı :

yaşananlar asla "saat" ile sınırlı değil. milletin kanını içiyorlar.. rüşvet, adam kayırma, hukukun "arkasından" dolanma hepsi bunlarda ,tarih önünde bunlar mahkûm olmuştur.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder