banner864

RTÜK engeline tepki büyüyor 29 Haziran 2015, 11:21

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sağlık Bakanlığı’nın itirazı üzerine, Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) hazırladığı kamu spotunun gösterilmesini engellemişti. Bu engele karşı LÖSEV yeniden harekete geçti.
LÖSEV’in “Bir tuğla da sen koyar mısın?” sloganıyla hazırladığı kampanyaya yaptığı kamu spotu talebi RTÜK tarafından ‘Yayınlamayın’ engeliyle karşılaşmıştı. LÖSEV buna karşı yeniden sosyal medya üzerinden harekete geçerek, RTÜK’e karşı “Bu gece elimi siz tutar mısınız?” kampanyası başlattı. LÖSEV’in sosyal medya üzerinden başlattığı bu kampanya kısa sürede çok sayıda kişinin desteğini aldı.

Kanserli çocuklar için inşa edilen Hastanenin spot filmi için RTÜK’e başvuran LÖSEV, 10 ve 45’er saniyelik iki spot film için, “kamu yararına yönelik spot film kapsamında” yayın izni istedi. Ancak Sağlık Bakanlığı ve RTÜK, hazırlanan filmlerin yayınlanması engellendi. Buna karşı yapılan tüm itirazlar sonuç vermedi.

HASTANE KURULDU KRİZ SÜRÜYOR
LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ezer, kampanya kapsamında yayınladığı yazıda, “Ey RTÜK hesap ver. LÖSEV’in verdiği 40 trilyon TL ile maaş aldınız. Neden lösemili çocukların şah damarını kestiniz” diye sordu.

Sağlık Bakanlığı ile LÖSEV arasındaki sorunlar bir türlü çözülemiyor. Önce reklamları engellendi, arkasından kurulun hastaneye ruhsat verilmedi. Hastane’nin kuruluş aşamasında başlayan sorunların hala devam ettiği bildirildi.

Aydınlık


Yorum Gönder