banner864

Sabah saatlerinde Meclis'ten geçti 02 Mart 2014, 08:37

AKP'nin açılım paketi Meclis'ten geçti. Paket Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanırsa, farklı dil ve lehçelerde seçim propagandası serbest bırakıldı. BDP'nin talep ettiği eş başkanlık modelinin de kabul edildiği paketle Devrim Kanunları da hedef alındı.
AKP'nin açılım paketi sabaha karşı Meclis'te kabul edildi.

Açılım paketiyle, farklı dil ve lehçelerde seçim propagandasının önü açıldı. Siyasi partilerde eş genel başkanlık sistemi serbest bırakıldı.

Partilere hazine yardımı için ulaşılması gereken oy oranı da yüzde 7'den yüzde 3'e düşürüldü.

Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesi de serbest bırakıldı. Bu okulları Bakanlar Kurulu belirleyecek. AKP Diyarbakar Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu, bu maddeyle ilgili "anayasayı dolandık" itirafında bulunmuştu.

Paketle köy isimlerinin eskileriyle değiştirilebilmesine de olanak sağlandı.

Pakette yer alan önemli konu başlıklarından biri de toplantı ve gösteri yürüyüşleri... AKP, toplantı ve gösteri yürüyüşleri konusunda kısıtlamalar getirdi. Miting ve yürüyüş güzergahını mülki amir belirleyecek. Belediye başkanları, siyasi partiler, meslek örgütleri ve sendikaların görüşü alınacak. Güneş battıktan sonra eylem yapmak da yasaklanıyor. Kapalı salon toplantılarına ise gece 12'ye kadar izin verilecek. Hükümet komiserinin görev ve yetkileri, düzenleme kuruluna devredilecek.

Fişleme de açılım paketiyle yasal hale geliyor. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde katılımcıların ve konuşmacıların ses ve görüntüleri, kolluk tarafından yapıldığı belli olacak şekilde kaydedilebilecek. Eylemlere müdahale talimatını düzenleme kurulu hükümet komiserine verecek.

AKP'nin açılım paketinde "yaşam tarzına müdahaleyi engelliyoruz" diyerek geçirdiği maddeler ise sadece dini içerik taşıyor. Toplu ya da bireysel ibadetin önlenmesi suç olarak düzenlendi.

"Nefret Suçu" da açılım paketinde yer alan maddeler arasında. Paketin kabul edilmesinin ardından, Meclis çalışmalarına 26 Mart'a kadar yerel seçim arası verildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

vatansever :

yangindan mal kaciyor!!!

ilke :

kimseyi uyutamazsınız bunlar sıze birbir geri dönecek

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar