banner864

Şah Fırat'ta B planı 05 Mart 2015, 14:59

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Irak ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Şah Fırat Operasyonunda B planını anlattı. Davutoğlu, "Operasyonda bir saldırı ile karşılaşsaydık, karakola kadar olan alanı tümüyle kontrol altına alacaktık, B planı buydu" dedi. Başbakan Irak'ın Şiilere, Suriye'nin de yönetime bırakılmaması gerektiğini savundu.
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amerika'ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Şah Fırat Operasyonu ile ilgili B planını anlattı. 

"Eğer bir saldırı ile karşılaşsaydık, karakola kadar olan alanı tümüyle kontrol altına alacaktık. Karakolu taşımayacaktık. Türkiye ile karakol arasındaki alanı, o bölgenin tümünü kontrol altına alacaktık. ‘B Planı’mız buydu"
 
Davutoğlu, Musul operasyonuyla ilgili de "sıcak çatışmaya girmeyiz" dedi. 

"Türkiye, Irak’ta ya da Suriye’de sıcak bir çatışmanın tarafı olmaz. Musul’a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız. Türkiye’ye doğrudan saldırı olursa anında cevap veririz"

Davutoğlu'nun, Suriye ve Irak vizyonu tezi ise, "Suriye rejime, Irak Şiilere bırakılamaz" oldu. 

"Ilımlı muhalifler ile Suriye yeniden inşa edilmeli tezini savunuyoruz. DEAŞ’ın boşalttığı yere Suriye rejimi girmemeli, Irak’ta Şii milisler girmemeli. Musul’da böyle bir tehlike var. Sünni ulusal muhafız güçlerinin girmesi lazım. Koalisyon bunları bir öncelik olarak görmüyor"
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar