"Sahte kanser ilacı ülkeye soktuk" 27 Temmuz 2014, 17:02

ABD Adalet Bakanlığı: Ülkeye sahte kanser ilacı sokan Türk suçunu itiraf etti. Suçlama: Bir dozu 5-10 bin dolarlık ilaçların sahtelerini hediye ve 'ürün örneği' diye ülkeye sokuldu.
 ABD Adalet Bakanlığı, bir Türk eczacılık firmasında Dış Ticaret Müdürü olarak çalışan ve ABD'ye sahte kanser ilacı ihraç ettikleri gerekçesiyle, şirketin CEO'su Sabahattin Akman ile birlikte FBI tarafından gözaltına alınan Dış Ticaret Müdürü Özkan Semizoğlu'nun suçunu itiraf ettiğini bildirdi. 
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), 2012 yılından bu yana peşinde olduğu ve uluslararası çapta bir operasyonla ele geçirilen Özkan Semizoğlu'nun işlediği suçun ABD'nin Missouri Eyaleti'ne bağlı Saint Louis kentinde Dr. Abid Nisar'ın, ücreti çok pahalı olan ilaçları hastalarına çok büyük indirimlerle vermesiyle ortaya çıktığı belirtildi. Kanser hastalarının tedavi umutlarını sömürmekle suçlanan Semizoğlu'nun, bir dozluk kullanımı 5-10 bin dolar arasında değişen, ABD'de üretilen kanser tedavisi ilaçlarınn sahtelerini, 'hediye', 'ürün örneği' diye, sahte ambalaj ve etiketlemelerle ABD'ye soktuğunu itiraf ettiği belirtildi. 

20 YIL HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK 

Doğu Missouri Bölge Mahkemesi tutanaklarına göre, söz konusu sahte ilaçlar bile ilaçların kalitesini korumak için yeterince düşük sıcaklıklarda tutulmadan ABD'ye sokuldu. Semizoğlu'nun avukatı David Bruns, suçunu itiraf eden ve 20 yıl hapis cezası istemi ile yargılanması beklenen Semizoğlu'nun, sorumluluğunu kabul ettiğini ve 28 Ekim'de mahkemeye çıkarılacağını açıkladı. 

Sabahattin Akman'ın ise, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği, Akman'ın 2 Eylül'de mahkemeye çıkartılacağı belirtildi. 

3 KONTEYNIR İLAÇ SAPTANDI 

FBI, ABD'ye 'hediye', 'ürün örneği', 'belge' adları altında, gümrük vergisi ödememek için de ürünleri çok düşük fiyatla ülkeye sokan Özkan Semizoğlu ve Sabahattin Akman'ın, İngiltere 'de bir aracı şirket kullanarak sahte kanser ilaçlarını önce ABD'nin California eyaletine yolladığını tespit ettiklerini duyurmuş, son üç konteyner dolusu ilacın California'dan aynı yöntemle Missouri Eyaleti'ne yollandığının saptanması ardından, FBI, her türlü hareketlerini izlediği Özkan Semizoğlu ile Sabahattin Akman'ı, ABD toprağı olarak kabul edilen Puerto Rico'da gözaltına almıştı. (DHA)

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar