banner864

Sanatçı Hasan Hüseyin Demirel hayatını kaybetti 07 Mart 2014, 15:22

Sanatçı Hasan Hüseyin Demirel hayatını kaybetti. Politik müziğe öncülük eden Demirel, bir süredir Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
80'li yıllarda baskıya karşı, halk müziği politikleşti. Bu alanda eser veren sanatçılar risk altındaydı, eserlerini sahiplenecek yapımcı bulamıyorlardı.

Hasan Hüseyin Demirel o ortamda, hem beste yaptı hem de Ahmet Kaya, Emre Saltık gibi isimlerin yapımcılığını üstlendi. Sanatın ve sanatçının baskılara rağmen var olmasını sağladı. Böylece 80'lerde yükselişe geçen özgün müziğin öncüsü oldu.

Öncü sanatçı Demirel, örgütlüydü, mücadeleciydi. İşçi Partisi üyesiydi.

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir süredir tedavi gören sanatçı, hayatını kaybetti.

Hasan Hüseyin Demirel, için bugün İstanbul Zeytinburnu'nda, Eriklibaba Cemevi'nde tören düzenlenecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Asalettin talay :

Geç buldum erken kaybettim usta mekanın cennet olsun

kenan :

Güle güle güzel insan.

müslüm yıldırım :

sevgili hasan ,sen henüz hayata acemiyken tanıdım seni ,içindeki ateş hissediliyordu .. ustalığını izliyordum uzaktan .. gidişin çok erken oldu ..ruhun şad olsun ..

ahmet celik :

mekani cennet olsun

mehmet ondul :

hasan hoca dunyanin en iyi yurekli insanlardan biriydi beni ist getiren 4album yapti bana ben hsan hoca ahmet kaya emre saltik ayni evde kaliyorduk alah rahmet etdin

Ali Beyaz :

Sevgili Hasan Hüseyin Demirel; Yurdumun en nadide, şahsına münhasır, yazın ve müzik dünyasının ,devrimci sanatın en özgün sanatçılarının öncülerinden biriydi...Yıllardır onun yaratmış olduğu eserlerini büyük bir beğeni ve hayranlıkla takip edip , zaman zaman da icra ederdim...Daha çok anlatılacaklar var lakin içim boğumlanıp, acıyla düğümleniyor...; ((Ah üsta nasil böyle bir son ile bizi bırakıp da gittin! İşte buna yanarım!!!; ((

deniz dilek :

Sende mi gitti be hey can degerli usta hepimizin basisagolsun güle güle

resat dilek :

Allah rahmet elesin mekkani cennet olsun güle güle büyük usta degerli hoca

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar