banner864

Şanlıurfa Valisi: İkinci bir canlı bomba... 23 Temmuz 2015, 13:36

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Habertürk'e açıklamalarda bulundu
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve 32 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısı, Adıyaman'da askerle PKK'lı teröristler arasında yaşanan çatışmada bir askerin şehit olması ve Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 2 polis memurunun PKK tarafından şehit edilmesinin ardından Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, açıklamalarda bulundu.

Vali Küçük açıklamasında Suruç'taki patlamayla ilgili ikinci bir canlı bomba olduğu iddialarını değerlendirdi. Küçük; "Bize ulaşmış böyle bir bilgi yok şu anda. Biliyorsunuz ilimizdeki bütün izinler kaldırıldı. İnsanlarımız müsterih olsun. Terörün amacı korkutmaktır. Ama biz korkmuyoruz. Bugün iki polisimizi şehit eden olayla ilgili de 3 kişi gözaltına alındı. Soruşturma devam ediyor" dedi. Küçük ayrıca; "Olayın hemen ardından intihar bombacısı tespit edildi. Bunu biliyorsunuz. 4 müfettiş istihbarat zafiyeti var mı araştırıyor" dedi.

İşte İzzettin Küçük'ün açıklamasından satırbaşları;
31 kişiye Allah'tan rahmet diliyorum. 19 yaralı hastanede tedavi ediliyor.

Dün 2 polisimiz şehit edildi. Bölgeyi, Türkiye'yi karıştırmak istiyorlar. Neden Şanlıurfa? Şanlıurfa'nın çevresinde çatışmalar var. Sınırların karşısında hiçbir düzenli örgüt, devlet yok. Bütün hadise budur. Şanlıurfalılar bugün daha çok olayların farkındadır. Herkes omuz omuza.

Son 1 yılda Suruç'ta sürekli eylemler yapılıyor. Bunlar can kaybının olmadığı olaylardı. İstihbaratta bir zafiyet var mı bu araştırılıyor. Biz şundan eminiz güvenlik olarak normal sayının 3 katı güvenlik kuvveti var. 1 yılda 170 kişiyi yabancılar şubesine teslim ettik. Olayın hemen ardından intihar bombacısı tespit edildi. Bunu biliyorsunuz. 4 müfettiş istihbarat zafiyeti var mı araştırıyor.

İntihar bombacısı gençlerin arasına nasıl girdi?
Bu konuda tahminler var. Emniyet güçleri kültür merkezine girişte arama yapmak istemiş, ama istenmemiş.

İkinci bir eylemci var mı?
Bize ulaşmış böyle bir bilgi yok şu anda. Biliyorsunuz ilimizdeki bütün izinler kaldırıldı. İnsanlarımız müsterih olsun. Terörün amacı korkutmaktır. Ama biz korkmuyoruz. Bugün iki polisimizi şehit eden olayla ilgili de 3 kişi gözaltına alındı. Soruşturma devam ediyor.

Güvenlik kameraları ilgili iddialara ne söylüyorsunuz?
Bu konuda net ve kesin bilgiler elimize ulaşınca şeffaf şekilde paylaşılacaktır.

Urfa'da IŞİD tehdidi yok açıklamanız vardı bu konuda ne diyorsunuz?
Benim böyle bir açıklamam olmadı. Gazetecilerin gözaltına alındığı konusu da tamamen yalandır. Bu bir algı operasyonuydu. Sadece bir kimlik tespiti yapılmıştır. Biz internet sitemizde yayınlıyoruz.

Şu anda Urfa'da IŞİD tehdidi var mı?
Biz her türlü olasılığa karşı çalışmalarımızı yapıyoruz. Varsa yakalanırlar. IŞİD olur PKK olur hiçbir unsuru göz ardı etmeyiz.

Terör örgütünün beyanatlarının bizim için bir değeri yok. Ama haince bir saldırı. Gece uyurken haince bir salıdır yanlarına kalmayacak.

İçeri nasıl girildi? Balkondan girildiği iddiası var?
Soruşturma sürüyor. Netleşince kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu tip tek yaşayan çok polis var mı?
Biz bunun uyarısını yapıyoruz. Elbette dikkatli olunması lazım. Lojmanların tamamı var demek mümkün değil. Bir kısım lojmanlarda bir kısım kiralık evlerde yaşıyorlar.

PKK'nın intikam açıklamasını nasıl yorumluyorsunuz?
Biz devlet olarak bütün terör örgütleri bizim için aynıdır. Sözlerinin bir değeri manası yok.

Kirada kalan polis sayısı nedir?
Belli bir kısmı kirada kalıyor. Biz uyarılarımızı yapıyoruz. Yeni lojmanlarımız yapıyor.

Sınır güvenliği ile alakalı ek tedbirler alınacak mı?
Bakanlar Kurulu toplandı. Aktif sınır tertibatı alınacak dendi. Hükümet gerekli adımları atıyor.

IŞİD'e katılanlar ile ilgili nasıl tedbirler alınıyor?
IŞİD gaddar lanet bir virüstür. Devletimiz en sert biçimde mücadele edecek.

Vatandaşımızda bir değişim, endişe, başka bir tepki var mı?
Şanlıurfa insanı asildir. 500 bin insana bakıyor bu şehir. Onlara kucak açtılar. Urfa insanı böyle ufak tefek şeylerden korkmaz.

Yorumlar

Necmettin Atalay :

Urfa şanssız.Adıküçükkendiküçük valisi var.Emir en büyükyerden.Yöetimin emrine uyun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar