banner864

Santoro dosyası raftan indi! 25 Mart 2015, 12:41

Santa Maria Kilisesi rahibi Santoro'nın 2006 yılında öldürülmesine ilişkin dosya raftan indirildi. Emniyet'in cinayet dosyasına ilişkin bir ön inceleme yaptığı ve birçok şüpheye ulaştığı öğrenildi. Buna göre, dosyaya Terör ya da Organize Şube bakması gerekirken Asayiş Şube Müdürlüğü baktı, şüphelinin evinde arama tek düze yapıldı, sorgu sırasında yönlendirme yapıldı.
 Kumpaslar sürecinin ilk halkalarından biri olan Rahip Santoro cinayeti yeniden ele alınacak. Şüphelerle dolu olan cinayet dosyası raftan indirildi.

2006 yılında Trabzon'da Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, Oğuzhan Akdin tarafından öldürülmüştü. O tarihte daha 16 yaşında olan Akdin 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak Ramazan Akyürek'in Trabzon Emniyet Müdürlüğü döneminde yaşanan cinayette gözardı edilen önemli deliller ortaya çıktı.

Akşam gazetesinin haberine göre, Emniyet Santoro cinayetine ilişkin delillerin yeniden ele aldığı bir ön inceleme yaptı. "Çok gizli" yürütülen incelemde, bazı şüpheler dikkat çekti. Buna göre, dosyaya Terör ya da Organize Şube bakması gerekirken Asayiş Şube Müdürlüğü baktı, şüphelinin evinde arama tek düze yapıldı, sorgu sırasında yönlendirme yapıldı.

İnceleme sonucunda, o dönemde 16 yaşında olan Oğuzhan Akdin'in miyop olduğu belirtildi. Uzağı göremediği halde 40 metreden yaptığı 3 atışı da isabet ettirmesi, Emniyet'in de bunu hiç sorgulamaması şüpheli bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ve şube müdürlerinin yaptıkları bütün soruşturmaları da mercek altına alacağı kaydedildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar