banner864

Sayıştay: Limanlardaki sorunların asıl nedeni özelleştirme 06 Nisan 2015, 13:14

Türkiye Denizcilik İşletmeleri müfettiş krizi yaşıyor. Kuruluşun Teftiş Kurulu'nda müfettiş kalmadığı ve sadece kurul başkanının görevde olduğu ortaya çıktı. Sayıştay raporunda, kurumun özelleştirilmesinden sonra bu sorunların oluştuğunu belirtti.
Türkiye’de mülkiyeti devlete ait ama işletmesini özel sektörün yaptığı limanların denetiminden sorumlu olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Teftiş Kurulunda müfettiş krizi yaşanıyor.

Sayıştay raporlarında, Teftiş Kurulu’nda müfettiş kalmadığı tespit edilerek limanlarla ilgili önemli sorunların ve aksaklıkların yaşanmasının temel sebebi özelleştirmeler gösterildi.

Sayıştay ayrıca özelleşen limanların yönetim kurullarında görev alan kamu görevlilerinin konumuna dikkat çekerek vali, vali yardımcısı, kaymakam gibi yöneticilerin  bizzat kendilerinin görev aldıklarının görüldüğüne de belirtti..

Türkiye'deki limanlar 1997'den beri özelleştirme kapsamına alınmış ve en son 2014 yılında İstanbul limanı özelleştirilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

halkımızı bu kadar sıkan ve en acımasız davranışları sergileyen bu özelleştirmeleri acaba amerikamı yönetiyor.....örnek maden ocakları...ve özelleştirilen fabrikalardan çıkarılan binlerce işçi ..ve bu yerlerin avm yapılması limanlar hava alan ları türk telekom vs.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder