banner864

Seçim barajı kalkacak mı? 30 Kasım 2014, 17:40

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, seçim barajına yönelik olarak yapılacak başvuruları 2-3 hafta içinde karara bağlayacaklarını söyledi. Yüksek Mahkemeden çıkacak karar 2015 genel seçimlerini doğrudan etkileyecek.
 2015 yılında yapılacak genel seçimlere hazırlanan Türkiye'de uzun yıllardır tartışılan "yüzde 10'luk seçim barajı" konusunda dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi DSP, BBP ve Saadet Partisi'nin yüzde 10'luk seçim barajına karşı ayrı ayrı yaptıkları başvurularını birleştirdi.

Konu Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'la yaptığı görüşmeyi köşesine taşımasıyla gündeme geldi. Kılıç, kararın kısa süre sonra açıklanacağını söyledi.

"Raportör arkadaşlar çalışmalarını tamamladı, raporda önemli tartışmalar var. Konu hassas olduğu için bireyselde değil de genel kurulda görüşüp 2-3 hafta içinde karara bağlayacağız"

Anayasa Mahkemesinden seçim barajının bir hak ihlali olduğuna yönelik karar çıkarsa, yaklaşık 7 ay sonra yapılacak genel seçimlerde bu karara uyulacak. Nedeni ise Anayasa'nın 'Seçim Kanunu'nda yapılacak değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimde uygulanmaz' hükmünün, hak ihlallerinde geçersiz olması.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

T.C. Cimbomlu Alpay :

Eger yuzde 10 Secim Baraji kalkarsa AKP, CHP, MHP ve HDP yanar !!!! DSP, HEPAR, SP, BBP, DP, IP, ODP ve KP gibi Siyasi Partilerin Meclise girme sansi yuksek olur !!!!

TC_HEKİMİ :

baraj kalkarsa meclisteki tüm partiler yandı ki ne yandı.koltuklarının zannettikleri kadar sağlam olmadığını görecekler hepsi de.halkın iktidarı yakındır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar