banner864

''Seçim otobüsünün üstüne'' çıkacak mı? 04 Nisan 2014, 12:08

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkanlık sistemine açık kapı bırakan Gül, Cumhurbaşkanlığı seçiminin, Köşk ve hükümet arasında kriz yaratabileceğini belirtti. Gül'ün twitter kararı hakkındaki değerlendirmesi ise Erdoğan ile taban tabana zıt oldu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için önceki gün gittiği Kuveyt'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili konuşan Gül, "Seçim otobüsünün üstüne çıkmayı özlediniz mi?" sorusuna gülerek yanıt vermeyi tercih etti. Cumhurbaşkanlığı seçiminin Köşk ile hükümet arasında kriz yaratıp yaratmayacağı ile ilgili soruya ise "Olabilir" yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararını değerlendirdi. Mahkemenin evrensel hukuk kurallarına göre karar verdiğini söyleyen Abdullah Gül,  "17 üyenin 10'unu ben atadım. Siyasi düşünceleri farklı üyeler var. Buna rağmen bazı önemli kararlar oy birliği ile çıkıyor. Üyelerin evrensel hukuku esas alarak karar veriyor olmaları mahkemeye güveni artırır. Bundan dolayı gurur duyuyorum. Tutuklu milletvekilleri ve Başbuğ ile ilgili karar verilirken de böyle hareket ettiler. Sadece adaleti düşündüğünüzde, taraflara gözünüz kapalı olur ve böyle kararlar çıkar" dedi.

Gül, başkanlık sistemiyle ilgili de konuştu. Parlamenter sistemin Türkiye'ye daha uygun olduğunu belirten Gül, "ABD sistemi türü bir sistem de olabilir" sözleriyle başkanlık sistemine açık kapı bıraktı.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar