Servet Cömert hayatını kaybetti 24 Mayıs 2014, 08:54

Türkiye önemli bir değerini daha kaybetti. Emekli Tuğgeneral Servet Cömert, 74 yaşında hayatını kaybetti. Bir dönem İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Cömert, uzun süre Ulusal Strateji Merkezi Başkanlığı görevini yürütmüştü.
Emekli Tuğgeneral Servet Cömert hayatını kaybetti. Bir süredir çeşitli sağlık sorunları yaşayan Cömert, son olarak Ulusal Strateji Merkezi Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Servet Cömert uzun yıllar, Milli Güvenlik Akademisi ve Harb Okulları'nda strateji alanında öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1974’de Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan isimler arasında olan Emekli Tuğgeneral Cömert, Nisan 2010'dan itibaren İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

Servet Cömert'in özelleştirme, jeopolitik ve strateji konularında çok sayıda bilimsel yayını bulunuyor.

74 yaşında hayata gözlerinin yuman Servet Cömert'in cenazesi 25 Mayıs Pazar günü öğle namazının ardından Ataköy 5'inci Kısım Camisi'nden kaldırılacak. Cömert'in naaşı Yedikule Mezarlığı'nda toprağa verilecek.Özgeçmişi

1940 yılında Artvin’in Ardanuç ilçesinin Cevizlik köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde, ortaokulu Çumra/Konya’da, liseyi Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu. 1960’da Kara Harp Okulu’ndan P. Atğm. olarak mezun oldu.

Piyade Sınıf Okulu’nu 1961’de Çankırı’da tamamladı. 1974’de Kara Harp Akademisi’nden Kur. Yzb. olarak mezun oldu. 1977’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi.

Yurt içinde ve yurt dışında meslek içi muhtelif kurslarda eğitim aldı. Bu kurslar içinde yoğunluğu; Dağ Harekatı, Komando ve Özel Kuvvetler ile Paraşüt ve ABD’de Ranger (Komando) eğitimleri teşkil etmiştir.

Kara Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinde Kıta ve Karargah hizmetlerinde bulundu.

1964-1966 döneminde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda hizmet verirken, Mücahit Birlikleri’nin temel askerlik eğitimlerine katkıda bulundu. 1974’de Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı.

Gökçeada’da 5. Komando Alay Komutanlığında bulundu.

NATO’da SHAPE Karargahında (Belçika) eğitim gördü , Napoli’de AFSOUTH’da sürekli görevde , İzmir’de LANDSOUTHEAST’de Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkan Yardımcılığı yaptı.

1988’de Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu dönemde Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı , 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı olarak çalıştı. 1992’de Ardahan’da 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı yaptı ve aynı yılın Ağustos ayında emekli oldu.

S.Cömert emekli olduktan sonra İstanbul’da Türk Tarih Araştırmaları Vakfı’nda fahri olarak çalıştı. Daha sonra Harp Akademileri’nde 9 yıl araştırmacı ve Jeopolitik ve Strateji konularında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde bazı gazete ve dergilerde makale ve tercümeleri yayınlanmıştır. Özelleştirme , Jeopolitik ve Strateji konularında yayınları mevcuttur.

Milli Güvenlik Akademisi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

Ülkeye hizmetin devamlılığına inanan E. Tuğgeneral Servet Cömert, 4 Haziran 2006 tarihinde İşçi Partisi üyesi oldu.

İşçi Partisi’nin 22-24 Aralık 2006 tarihlerinde yapılan 7. Olağan Genel Kurultayı’nda ve 17-18 Nisan 2010 tarihlerinde yapılan 8. Olağan Genel Kurultayı’nda Merkez Karar Kurulu üyeliğine seçildi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Bu dönemlerde partinin yan kolu olan Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Başkanlığı görevini yürüttü.ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

muzaffer aydın :

mekanın cennet olsun batumun göğsünü kabartan servet paşam hepimizin gurur kaynağı yiğit.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar