banner864

Silah emniyet envanterinde yok! 16 Ocak 2015, 15:45

Şırnak'ın Cizre ilçesinde başından vurularak hayatını kaybeden Nihat Kazanhan cinayetiyle çarpıcı bir gelişme yaşandı. 12 yaşındaki Kazanhan'ın başından çıkan mühimmatın balistik incelemesi tamamlandı. Kazanhan'ın av tüfeğiyle vurulduğu ortaya çıktı.
Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lıların çıkardığı olaylar sonrası başından vurularak hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın yankıları sürüyor.

12 yaşındaki Kazanhan'ın başına isabet eden ve otopside çıkarılan 'tanımlanamayan mühimmat' incelenmek üzere Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı'na gönderildi.

Burada yapılan incelemenin ardından rapor hazırlandı.

Av tüfeği ile vurulduğunu belirtilen Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı raporunda, "yapılan incelemede şahsın kafasından 5 cm ebadında sert bir plastik parça çıkmıştır. Şahsın kafasından çıkan parçanın; bir adet roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz-setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit olunmuştur." denildi.

Bu tür av tüfeklerinin örgüt mensupları tarafından kullanıldığı, Emniyet envanterinde bu tür silahların olmadığı vurgusu yapılan raporda şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet müdürlüklerimiz ve Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde bu tür bir silah ve malzemesi bulunmamaktadır. Ancak av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilindiğinden şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca, 6-8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu iş yerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir."

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar