banner864

Silivri'den canlı 05 Ağustos 2013, 07:25

Silivri'de sabah hareketlilikle başladı. Silah ve mühimmat araması vardı. Çadırlar ve çantalar didik didik arandı.
15:25 Ergenekon davasının kararlarının açıklanması bitti. Dava sona erdi.
15:06 Türk milleti hükmünü 18.00'da Kadıköy'de verecek. Direniş Silivri'de sürüyor. Polis TOMA ve biber gazıyla çok sert müdahale etmeye devam ediyor. Açık alanda slogan atan kalabalığa bir anda yönelen polis kuvvetlerinin biber gazı tarlaların da yanmasına neden oldu.
14.30 Ergenekon tertibiyle verilen cezaları protesto etmek için silivri cezaevi çevresinde toplanan yurtseverlere polis ve jandarma ekipleri gaz bombalarıyla sert şekilde müdahale ediyor. Yurtseveler, Silivri e-5 karayolunu trafiğe kapattı. Silivri e-5 karayolu civarında müdahaleye direnen yurtseverlere, karadan ve helikopterlerle havadan gaz bombaları atılıyor. Yurtseverlerin direnişi sürüyor.
13.10 Ulusal Kanal Genel Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan'a 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
13.05 Aralarında Danıştay sanıkları Salih Kunter ve Süleyman Esen'in bulunduğu 21 sanık beraat etti. Firari sanıkların dosyaları ayrıldı.
12.37 Ergenekon'da oturum açıldı. 5 hakim, 3 savcı ile Levent Ersöz ve Serdar Öztürk dışındaki bütün tutuklular salonda hazır bulundu.
Milletvekili İsa Gök "milletten kaçarak, millet adına karar veremezsiniz" dedi. Hakim H. Hüseyin Özese "sakin bir duruşma yapmak istiyoruz" yanıtını verdi
12.00 Ergenekon tutukluları mahkeme salonuna alkışlarla girdi. Avukatlar ve tutuklular hep bir ağızdan "Mustafa Kemal'in Askerleyiz" ve "Faşizme Karşı Omuz Omuza" sloganları attı. Tutuklularla avukatları arasına barikat kuruldu. Avukatlar müvekkillerini görebilmek için sıraların üzerine çıktı. Salonda yüzü aşkın jandarma var. Hasan Atilla Uğur, Türk bayrağı açtı. Osman Yıldırım, jandarma korumasıyla getirildi. Salonda "Her Yer Silivri, Her Yer Taarruz" sloganları atıldı.
11:34 E-5 Karayolu üzerindeki kavşakta Silivri'ye doğru giden vatandaşalara biber gazı ve plastik mermi ile müdahale edildi. Şu an tarlalar gaz içerisinde. Polisin neden olduğu yangını söndürmek için itfaiye olay yerine geliyor. Müdahaleye helikopterden de destek verildiği ve gaz atıldığı bildirildi.
11:21 Jandarma ekipleri, Silivri'de barikatların yakınındaki vatandaşlara plastik mermi ile müdahale etti.


11:20 Jandarma halka biber gazıyla müdahale ediyor.

10.49 Mustafa Balbay ve Erol Manisalı'nın avukatları Aydın Metin ve Mehmet İpek aramaları protesto edip salonu terk ettiler.

10.44 Sarı basın kartı olmadığı gerekçesiyle birçok basın mensubu içeriye alınmıyor. . AA, BBC, TV 8 ve birçok içeriye giremeyen basın emekçilerine dahil. Bülent Arınç'ın sarı basın kartı olanlar da olmayanlar da basın mensubudur açıklaması akıllara gelince, bu durum oldukça trajikomik bir durum ortaya çıkıyor.

10:42 Avukatlar ayakkabılarının bile aranması ve çıkarılmasının istenmesini protesto ediyor. Çıplak ayakla yürüyen avukatlar var.

10.32 İstanbul TGB, Silivri barikatlarına dayandı. On binler, Silivri'ye akın ediyor.

10.17 Silivri'de yurttaşlar bekleme salonuna 100 metre mesafede bekliyorlar. Mahkeme henüz başlamadı.

10.13 "Polis oturma, asker ayakta" sloganları atılıyor.

09.59 CHP otobüsü Silivri alanına doğru kalabalık bir kortej halinde ilerliyor. Kortejin önünde CHP otobüsü var. Diğer yandan polis de kortejin yanında geniş güvenlik önlemleri aldı.

09.51 TGB, DSP ve CHP Gençlik Kolları şu anda barikatların önünde Onuncu Yıl Marşı'nı okuyor.

09.41 Şu anda Silivri'nin 2 kilometre ötesinde TGB, ADD, CHP, İP, HEPAR, HKP, DSP'li yurttaşlar jandarma ve polis tarafından durduruldu. 
"Atatürk Gençliği Görev Başında" sloganları atılıyor.

09.04 Şu anda durum sakinleşti.

09.01 Jandarma, ellerinde kalkanlarla birlikte çadırlara doğru yöneldi.

09.00 Şu anda onlarca yurttaş barikatların arkasında ellerinde Türk bayrakları ile slogan atıyor. Yurttaşlar duruma tepkili. Bariyerin arkasındaki Türk bayraklı yurttaşlar tepkilerini "Mustafa Kemal'in Askerleyiz!" sloganı atarak gösteriyorlar.

08:59 Hıdır Hokka, polis zoruyla polis aracına bindirilerek götürüldü. Polis ve jandarma, avukatlara karşı da zor kullandı ve Hıdır Hokka gözaltında.

08:54 Şuanda Silivri'de, polis ve jandarma çok sayıda insanı gözaltına almaya çalışıyor. Arbede başladı.

08:53  Nöbet çadırı sorumlusu Hıdır Hokka gözaltına alınmaya alınmaya çalışılıyor. Avukatları, müvekkillerinin gözaltına aldırmayacaklarını bildirdi.

08:52  Hıdır Hokka hakkında gözaltı kararı yok. Arama ve el koyma kararı var. İşçi Partisi avukatları konuyla ilgileniyor.

08.23 Hıdır Hokka, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Lojmanları'na alındı. İşçi Partisi avukatları da gelecek kararı bekliyor. Avukatlar durumla ilgileniyorlar. 

08:16 Ankara ve İzmir Barosu'ndan avukatlar alana geldi ve içeriye girme talep ediyorlar. Jandarmanın içeriye almama gerekçelerini öğrenmeye ve müzakere etmeye çalışıyorlar. Gerekçenin belgesinin gösterilmesi isteniyor. 

08:02 İzmir'den bir otobüs avukat alana geldi. Ancak onlar da içeriye alınmayan avukatlara katıldı. Tepki gösteriyorlar.

08:01 40'a yakın avukat giriş kapısında bekliyor. Jandarma içeriye almamaya kesin kararlı. Avukatlar "Bu uygulamadığınız Türk Ceza Kanunu'dur. Düşman değiliz. Türk Ceza Kanunu'nu uygulayın." diyerek tepki gösterdi. 

07:41 Mahkeme salonuna giremeyen yurtseverler alkışlarla ve ıslıklarla protesto ediyor.

07:38 Arama an itibariyle bitti. Her hangi bir el konulan eşya olmadı. Ayrıca içeriye girmeye çalışan avukatlarda zorluk yaşıyor. Listede adı olmayan kimse içeriye alınmıyor.

07:33 Duruşmanın yapılacağı mahkeme salonu ve nöbet çadırlarının üzerinde sürekli helikopter uçuyor. Takviye jandarma ve çevik kuvvet ekipleri alana geliyor. Bölgeye TOMA takviyesi de yapılıyor. Sarı basın kartı olan gazeteciler içeri girmekte zorluk çekiyor. Çevrede bulunan araçlar ceza yazma tehdidiyle çektiriliyor.

07.30 Mahkeme salonu çevresinde keskin nişancılar da var.

07:01 Gerekçe olarak açıklama yapılmıyor. Bütün çantalar didik didik aranıyor. Aramanın bitmek üzere olduğu bildirildi.

06:19 Jandarmaların hepsi resmi kıyafetli. Çadırlarda bir grup "terörist"in olabileceği iddiası yapılıyor.

06:18 Yüzlerce jandarma Silivri Nöbet Çadırı'nı kuşattı.Yüzlercesi de çadıra girdi. Çadırda arama yapılıyor

06:17 Çadırlarda silah olduğuna dair ihbar mektubu olduğunu söyleniyor.

06:10 Silivri nöbet alanındaki çadırlar kuşatıldı. Silah ve mühimmat bulunduğu iddiasıyla çadırlar boşaltılıyor. Çadırlar ard arda aranıyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Poyraz Güzelce :

ulusal kanal izle izlettir

serp serp :

bu allahsizlarin allah sonunu beter edecek. apo yu sorgulayan komutan sanik, pkk li sakik tanik. allah belanizi verecek

Gülderen Erdem :

halkımız sizin acızliğinizi gördü artık yapacak hiçbir şeyiniz yok bence vahdettin gibi gemilerinizi hazırlayın kaçacak zamanınız kalmadı.

Serhat Özhan :

Şu an Silivri'deyim. Atılan gaz ve ses bombalarına, plastik mermilere rağmen halk gelmeye ve alanda durmaya devam ediyor. Direne direne yıkacağız.

harun kış :

hey akp liler korkun artık mustafa kemalin askerleri geliyor. sizin hukluğunuza yenilmeyeceğiz. birde şunuda bilesiniz korkunun ecele faydası yok

haluk aslaner :

adalet er geç yerine gelecek..işte o zaman bu yaptığınız zulüm yanınıza kalmıyacak

nevzat bakır :

korkaklar,korkun bakalım..polis ve askeriyeniz yetmezse natodan, yardım isteyin.

sema gün :

vay arkadaş nasıl bir korkuymuş bu?onca asker polis yetmez,en iyisi f 16 ları kaldırın,çünkü oraya gelen halk parayla miting alanına toplananlara benzemez,tabii bu arada f 16 kullanacak pilotunuz hala kaldıysa..neyse tramway kullanan onuda kullanabilir ama,nolcakki canıım?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar