banner864

Silivri'de sağlık skandalı 04 Aralık 2013, 16:50

Silivri Cezaevi'nde bulaşıcı hastalık taşıyan tutuklu ve hükümlülerin diğer tutuklular ile ortak alanları kullandığı ortaya çıktı. Skandal, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın soru önergesiyle meclise taşındı. Yılmaz, "uygulamanın telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağına" dikkat çekti.
 Ergenekon tutuklularının kaldığı Silivri Cezaevi yeni bir skandalla gündemde.

1 Nolu L Tipi cezaevinin F Blok'unda bulaşıcı hastalıkları olan mahkumlar ile diğer tutuklular aynı ortak alanları kullanıyor. AİDS ve verem gibi ciddi sağlık sorunları olan tutuklu ve mahkumlar hastanede tedavi edilmiyor.

Ceza infaz memurları maske ve benzeri koruyucu malzemeler kullanarak tedbir alıyor ancak diğer tutuklu ve hükümlüler bu kişilerle havalandırma, koridor, telefon görüşmesinin yapıldığı alanları ortak kullanıyor.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle konuyu meclise taşıdı.

Yılmaz, "bu tutuklu ve hükümlülerin neden hastanede tedavi edilmediğini" sordu. Önergede uygulamanın "cezaevi şartlarında telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere yol açacağı" vurgulandı.

Diğer cezaevlerindeki uygulamaların benzer olup olmadığını soran Yılmaz, tutuklu ve hükümlülerin "hayatlarının tehlikeye atıldığına" dikkat çekti.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder