banner864

Silivri'de yeniden yargılama yapılacak! 09 Ekim 2013, 18:09

Peki bundan sonra hukuki süreç nasıl işleyecek? 88 kişi hakkında bozulan karar, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir kez daha görülecek. Cezaları onanan 237 komutan ise önce Anayasa Mahkemesi'ne, sonuç çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidecek.
 Yargıtay'ın açıkladığı kararlarla, Balyoz davasında temyiz süreci tamamlandı. Bundan sonra ise izlenecek iki ayrı yol kaldı.

Balyoz davasına bakan mahkemenin ceza verdiği 325 komutandan 237'si hakkındaki karar onandı. Cezası onanan komutanlar için iç hukukta tek bir merci kaldı. O da Anayasa Mahkemesi. Komutanlar, bireysel başvuru hakkını kullanıp, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak. Ardından iç hukuk yolu tamamlanmış olacak.

Hakkındaki ceza kararı bozulan 88 kişi için ise farklı bir yol izlenecek. Dosya, yeniden davanın ilk görüldüğü yerel mahkeme olan İstanbul Özel Görevli 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.

Yerel mahkeme ilk kararında direnirse, dosya bir kez daha Yargıtay'a gidecek. Son kararı Yargıtay verecek.

Karar olumsuz olursa, bu sanıklar için de Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru süreci başlayacak.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Ataturk1 :

akp'nin turkiye birlik ve butunlugunu savunan yurtseverleri oyalama suresinin sonuna gelinmektedir. sisayi baskilarla sahte delillerle yargilanan onurlu, gururlu, guclu komutanlarimizin parmakliklar arkasina kalmasina izin vermeyece bir turk halkinin oldugunu unutanlar goreceklerdir gercegi.

TC Genc :

aklimiza gelen cok buyuk bir soruya cevap ariyoruz, turkiye mizin dunyayi sarsacak kadar guclu olan askeriye yi nasil olurda boylesine cahil cirkin bir iktidar bu duruma getirebilyor anlayamadigimiz nasil olurda tum askeri genelkurmaylar hepsi sessiz kalip olaylara boyun egiyorlar, bu denli korkak olamazlar bu denli sessiz kalip boyun egemezler diye dusunmekten kendimizi alamiyoruz. sorumuza cevap ariyoruz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar