Şimdi de zehirli ayakkabı 27 Kasım 2014, 21:31

5 TIR dolusu zehirli ayakkabı, imha edilmeyi beklerken piyasaya sürüldü. Haberin yayılması kamuoyunda tedirginlik yarattı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli basının karşısına geçti ve zehirli ayakkabıların fotoğraflarını dağıttı. "İhmal var mı" sorusuna karşılık ise topu gümrük çalışanlarına attı. "Sorumlulukları net bir şekilde ortadadır" dedi.
Kuş gribi, domuz gribi, Ebola derken şimdi de zehirli ayakkabı... Çin’den ithal edilip kaçak yollarla piyasaya sürülen 33 bin zehirli ayakkabı vatandaşın korkulu rüyası oldu.

Olay, İstanbul Erenköy Gümrüğü’nde, 5 TIR dolusu ayakkabının kanserojen madde olarak bilinen "Azor boya" içerdiğinin tespit edilmesiyle başladı.

Gümrük memurları ayakkabılara imha edilmek üzere el koydu. Ancak imhasına karar verilen ayakkabılar bir anda ortadan kayboldu. İmha için bekleyen zehirli ayakkabıların yerine piyasadan toplanan eski ayakkabıların kutulara konulduğu belirlendi.

Bu bilgiler basına iddia şeklinde yansırken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli piyasaya binlerce zehirli ayakkabı sürüldüğü iddialarını doğruladı, "Maalesef bu eşya iç piyasaya satılmış görünüyor." açıklaması yaptı.

Canikli'nin açıklaması tedirginliğe neden oldu. Tedirginlik artınca Canikli bir kez daha kameraların karşısına geçti. Piyasaya sürülen zehirli ayakkabıların fotoğrafları basına dağıtıldı.

Canikli, bakanlığa ulaştırılan bazı ayakkabıların tahlil edildiğini söyledi.

Bakana, "İhmal var mı" sorusu yöneltildi. O da topu gümrük memurlarına attı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar