Şişecam işçilerine polis müdahalesi bekleniyor 05 Ocak 2013, 12:04

Şişecam Topkapı Fabrikası’nda bir süreden beri eylem yapan işçilere, polis müdahale etmeye hazırlanıyor.


Sabah 05.00’ten itibaren bin 500 kadar çevik kuvvet polisi fabrikanın çevresinde konuşlandırıldı.

Fabrikalarının aldığı kapatma kararına karşı çıkan Şişecam Fabrikası işçileri, çalıştıkları fabrikanın çatısına çıkarak eylem yaptı. Herhangi bir gerginliğin yaşanmaması için bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi.

Zeytinburnu Topkapı’da faaliyet gösteren Şişecam Fabrikası, 29 Aralık 2012’de kapatma kararı almıştı. Kararın ardından Kristal İş Sendikası üyesi işçiler, fabrikanın kapanmaması ve yasal haklarının korunması amacıyla 9 gündür sürdürdükleri eylemi fabrikanın çatısına çıkarak devam ettiriyor. Sabah saatlerinde aileleriyle birlikte fabrika önünde toplanan yaklaşık 250 işçi, çalıştıkları fabrikanın çatı ve bacasına çıkarak seslerini duyurmaya çalıştı. Ellerinde Türk ve sendika bayrakları taşıyan grup, “Haklar alınır direniş biter”, “Şartel inecek, direniş bitecek” şeklinde slogan attı. Fabrikanın çatısında eylem yapan işçilerin aileleri de destek için fabrika kapısının önünde toplandı.

Sendika yetkilileri ile şirket yetkilileri ise fabrikanın içinde görüşme yaptı. Ancak görüşmeden olumlu sonuç çıkmadı. İşveren, işçilerin kendi rızası ile fabrikadan çıkması durumunda polisin müdahale etmeyeceğini belirtti, sendika temsilcileri ise işçileri ikna etmenin mümkün olmadığını söyledi.

VEKİLLER DE GELDİ

İşçilere destek olmak isteyen CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve BDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de gerginliğin yaşandığı fabrikaya geldi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar