banner864

Skandal 24 Nisan mesajı 23 Nisan 2014, 17:18

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı gün olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir skandal yaşandı. İlk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, soykırım yalanı hakkında skandal ifadelerle dolu mesaj yayınladı. İşte Erdoğan'ın çok tartışılacak 24 Nisan bildirisi...
"Dünyadaki tüm Ermeniler için özel bir anlam taşıyan 24 Nisan"

"Acılarla dolu zor bir dönem"

"Tehcir gibi gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadiselerin yaşanmış olması"


Tayyip Erdoğan, sözde soykırımın yıldönümü kabul edilen 24 Nisan öncesinde skandal bir mesaj yayınladı. İlk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, soykırım yalanıyla ilgili böyle ifadeler kullandı.

Erdoğan, "soykırım günü" olduğu ileri sürülen 24 Nisan'ın Ermeniler için özel bir anlam taşıdığını savundu.

Erdoğan'ın skandal 24 Nisan mesajında, "Ermeni vatandaşlarımız ve dünyadaki tüm Ermeniler için özel bir anlam taşıyan 24 Nisan, tarihi bir meseleye ilişkin düşüncelerin özgürce paylaşılması için değerli bir fırsat sunmaktadır." denildi.

Emperyalizme karşı vatan savunmasının başlangıcı kabul edilen dönemi "acılarla dolu dönem" diye niteleyen Erdoğan, "Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarının hangi din ve etnik kökenden olursa olsun, Türk, Kürt, Arap, Ermeni ve diğer milyonlarca Osmanlı vatandaşı için acılarla dolu zor bir dönem olduğu yadsınamaz. Adil bir insani ve vicdani duruş, din ve etnik köken gözetmeden bu dönemde yaşanmış tüm acıları anlamayı gerekli kılar. (...) Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan hadiseler, hepimizin ortak acısıdır." ifadelerine yer verdi.

"Ateş düştüğü yeri yakar" diyen Erdoğan, çok tartışılacak ifadeler kullandı.

"Her din ve milletten milyonlarca insanın hayatını kaybettiği I. Dünya Savaşı esnasında, tehcir gibi gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadiselerin yaşanmış olması, Türkler ile Ermeniler arasında duygudaşlık kurulmasına ve karşılıklı insani tutum ve davranışlar sergilenmesine engel olmamalıdır."


Mesajında "uzlaşı, saygı ve hoşgörü" çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, olaylarda hayatını kaybeden Ermeniler için taziye dileklerini belirtti.

"20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz."


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

islam Avcı :

Amerikan ahazıyla konuşuyor

Levent Akbas :

Memleketimi kimler yonetiyor ne gunlere kaldik. yarabbi kendi tarihinden bi..haber basbakandan ne beklenir kendisinin Turk olmadigini gurcu oldugunu soylemisti bundan da baska birsey beklenemez.

Sera :

Şu boşunuzu alıp gidermisiniz!

Tayfun Kara :

soyledikerin ve ifadelerin sadece seni baglar.benim basbakanim olmadigin icin beni hic baglamaz.

kemal çelik :

Sen türkiye cumriyetn başbakan olmasın sen Türkiye bölmeye çalışyorsun

mdd :

ancak bop eşbaşkanı böyle konuşabilir

Necim yoldaş :

RTE... ye... SORUYORUM...! Ebu Suud un'katliamı hakkında... çıksın, yüreği varsa tüm müslüman alemine bilgi versin...? Olmayan soykırımından geveleyip durmasın. Hem sn. Doğu Perinçek sayesinde Avrupa yaptığı ithamlar dan geri çekilerek Sn. Perinçek'e hak verdi...! Gelmiş geçmiş en tehlikeli başbakan RTE. Adını bile ağzıma yakıştıramıyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar