banner864

Soma heyetinin raporu nerede? 21 Haziran 2014, 20:01

Soma faciasını gün yüzüne çıkarak bilirkişi raporu hala tamamlanamadı. Çünkü bilirkişi heyeti, madende yangın devam ettiği için ocağa inemiyor.
301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ana delili sayılacak bilirkişi raporu hazırlanamadı. Çünkü bilirkişi heyeti ocakta risk devam ettiği için madene inemedi. Heyet raporu hazırlamak için 60 günlük ek süre istedi.

13 Mayıs'ta facianın meydana geldiği maden ocağının 2 girişi de içerdeki yangın devam ettiği için duvarla kapatıldı. Duvarlara açılan deliklerden ölçümler yapıldı, ocaktaki yangının kısmen devam ettiği öğrenildi.

Ön raporu hazırlayan bilirkişi heyeti, madende yangın sürdüğü için hala ocağa inip inceleme yapamadı. Oysa heyetin, faciayı ortaya çıkaracak bilirkişi raporunu 20 günde tamamlaması gerekiyordu. Heyet, ocağa inemeyince raporlarını tamamlamak için 60 gün ek süre istedi.

Ek süre alan heyetin, ana raporlarını 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Rapor tamamlandıktan sonra, Soma faciasının sorumluları hakkında davanın açılması bekleniyor.

Öte yandan facianın yaşandığı Soma'daki madene "güvenli" diyen müfettişler için de hala soruşturma başlatılmadı. Cumhuriyet Savcılığı, müfettişlerin soruşturulması için Çalışma ve Enerji Bakanlıklarından izin istemişti. Ancak her iki bakanlık soruşturma izni vermediği için, madeni denetleyen müfettişler hakkında hala soruşturma başlatılamadı.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar