Soma Holding ile AKP ilişkisi Meclis gündeminde 18 Mayıs 2014, 18:43

"Soma Holding ile AKP'li üst düzey yetkililer arasında bağlantı var mı?", "Holding, Erdoğan ailesinin yönetiminde olduğu TÜRGEV'e bağış yaptı mı?" Bu sorular Meclis gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu holdingin inşaat işlerinde AKP'li üst düzey isimlere hisse verilip verilmediğini sordu.
Soma Holding'in AKP'li üst düzey isimlerle bağlantılı olduğu iddiası Meclis gündemine taşındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AKP ile Soma Holding arasında ilişki olup olmadığını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yazılı soru önergesiyle sordu.

Tanrıkulu soru önergesinde, Soma Holding'in inşaat işlerinde bazı isimlere hisse verdiği iddiasını gündeme getiridi.

"Soma Holding bünyesindeki Tilaga İnşaat A.Ş.nin İstanbul Maslak ve Kartal'daki inşaat projelerinde bazı üst düzey AKP'lilere hisse verildiği iddiası doğru mudur? İddia doğruysa bedava hisse verilen AKP'liler kimlerdir?"

Tanrıkulu Soma Holding'e son 5 yıllık sürede verilen devlet teşviklerini de sordu.

"Soma Holding’e son 5 yıllık sürede verilen tüm devlet teşvikleri nelerdir? Soma Holding’in son beş yılda kamu bankalarından kullandığı kredilerin tutarları ve kredi faiz oranları nelerdir? Soma Holding’in son beş yılda uzlaşma ile affa uğrayan vergi borçları bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa toplam tutarı ne kadardır?"

Soru önergesinde Soma Holding'in Başbakan Erdoğan'ın çocuklarının yönetici olduğu TÜRGEV'e yardım ettiği iddiası yer aldı.

"Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ünvanlı şirketin bağlı olduğu Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan’ın 2013 yılında TÜRGEV adlı vakfa bağış yaptığı iddiası doğru mudur? Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan tarafından son beş yılda TÜRGEV Vakfı’na Temmuz 2012 den önce de İSEGEV adlı vakfa herhangi bir para bağışı yapılmışsa yapılan nakdi bağışların toplam tutarı ne kadardır?"

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar