banner864

Soykırım yalanına önemli bir darbe daha indi 03 Mayıs 2014, 17:33

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, İngiltere'nin İttihat ve Terakki önderlerinin Malta'da hapsedilmesinin çok farklı ve önemli bir yönüne dikkat çekti. Gürkan, yeni çıkan kitabında, İngiltere Kraliyet Başsavcısı'nın Malta tutuklularını "Ermeni Kırımı" suçlamasıyla soruşturduğunu ve delil bulamadığını yazdı. Başsavcı'nın takipsizlik kararının belgesi de kitapta yer aldı.
Tarihin tozlu raflarından, Ermeni soykırımı yalanını çürüten bir belge daha çıktı. İngiltere Kraliyet Başsavcısı Woods'un 1919-1921 yılları arasındaki "Ermeni Kırımı" soruşturmasında verdiği takipsizlik kararı kitap konusu oldu.

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, bu tarihi kararın belgesine Kaynak Yayınları'ndan çıkan "Malta Yargılaması" kitabında yer verdi. İşte o belge.

İşgalci İngiltere İttihatçıları Malta'ya göndermesinin nedeni, uluslararası bir mahkeme kurup "Ermeni soykırımı" yapıldığını iddiasını kanıtlamak. Uluç Gürkan bu kitabında Türkler aleyhine delil bulunamadığını ortaya koydu.

İngiliz Kraliyet Başsavcısı Woods; Osmanlı, İngiltere, Amerika, Mısır ve Irak arşivlerini iki yıl boyunca araştırdı, ancak soykırım yapıldığını kanıtlayacak hiçbir kanıta ulaşılamadı. İki yılın sonunda Kraliyet Başsavcısı 29 Temmuz 1921'de takipsizlik kararı verdi.

"Şu ana kadar, tutuklular aleyhine yapılmış olan suçlamaların doğruluğuna tanıklık yapabilecek hiçbir kişiden ifade alınamamıştır. (...) Sanıkların aleyhindeki suçlamaların bir Adliye Mahkemesi tarafından yeterli hukuki kanıt olarak kabul edilmesi olanaksız görülmektedir"


Kitapta, Türklere hukuki dava açtıramayan İngiliz yönetiminin, Başsavcı'ya siyasi dava açması için baskı uyguladığı anlatılıyor. Ancak bu baskı da başarıya ulaşamıyor.

Uluç Gürkan, bu belgenin, soykırım yalanını ortaya koyan önemli bir hukuki ve tarihi belge olduğuna dikkat çekiyor.

"Malta Yargılaması "Ermeni soykırım' iddialarını her yönüyle boşa çıkarmaktadır. 1915 Tehcirinin Ermenileri yok etmek kastıyla yapılmadığını ortaya koymakta, dönemin İttihatçı Osmanlı Hükümeti'ne ve yöneticilerine, ölümler dahil bu gerekçeyle herhangi bir suçlamada bulunulamayacağını belgelemektedir. Malta Yargılamasının hukuki sonuçlarının ne olacağını en iyi okuyan "soykırım" lobisidir. Malta'nın bir sürgün değil, yargılama olduğunun ortaya çıkmasının "Ermeni soykırımı" iddiası için "sonun başlangıcı" olmasının kaçınılmazlığını görmekte ve bundan korkmaktadır"

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, Türkiye'nin elinin bu kararla daha güçlendiğini ifade etti.


Kitap hakkında daha fazla  bilgi almak için görseli tıklayınulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Cenap Erenben :

uluc gurkan'i candan kutlarim...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar