banner864

Sözleşmeli erliğe ilgi yok 14 Aralık 2013, 22:07

AKP hükümetinin teröre çözüm olarak gündeme getirdiği "sözleşmeli er" sistemi ilgi görmedi. Onca para vaadine rağmen işe yaramayan sistem ile ilgili rakamları Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler açıkladı. Güler, "Paralı asker bulamıyoruz diye ne yapacağız? Hududu boş mu bırakacağız?'' diye sordu.
AKP tarafından terörün çözümü olarak sunuldu, basında haftalarca propagandası yapıldı. Sözleşmeli er sistemini değerlendiren Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, başvurunun azlığından yakındı. Güler, "Maaşı iki katına da çıkarsanız sayı artmayacak" dedi.

Güler, Türkiye Gazetesi'nde konuştu, sözleşmeli er sistemiyle ilgili rakamlar açıkladı.

“Sözleşmeli asker denildi biliyorsunuz, ayda 3 bin 600 TL almaları öngörüldü. Hudutta 5 yıl görev yapacak, işi bitince 63 bin TL tazminat alacak. Hiçbir masrafı yok, küçük bir hesaba göre 250-300 bin TL kazanacak. 3 yıl boyunca çağrı yapıldı... Peki kaç kişi başvurdu? 2 bin 300...”

Bu rakamın sınırdaki ihtiyacı karşılamadığını belirten Güler, "Benim orada 100 bin askerim var. Paralı asker diyorlar" ifadelerini kullandı.

Güler, "Maaşı iki katına da çıkarsanız sayı artmayacak. Paralı asker bulamıyoruz diye ne yapacağız? Hududu boş mu bırakacağız?'' diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar