banner864

Su Ürünleri Fakülteleri itibarsızlaştırıldı 12 Mart 2014, 09:22

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bircan "Su Ürünleri Fakülteleri yetkilendirilip, mühendislere yeniden itibar kazandırılması gerekmektedir." dedi.
Geçtiğimiz yıl çok az sayıda öğrencinin su ürünleri fakültelerini tercih ettiğini, bunun sebebinin ise mezun öğrencilerin iş bulamamasından kaynaklandığını vurgulayan Bircan, şunları kaydetti:

Meslek tanımı yapılsın

"Su Ürünleri Fakültelerinin sıkıntılı günler geçirmesinin nedenini, mezunların iş bulamamasından kaynaklı. Yaşanan bu sıkıntının başında ÖSYM'nin Su Ürünleri Fakülteleri ile ilgili yaptığı değişiklikler geliyor. İkinci olarak ise Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni çıkarttığı yönetmeliklerden kaynaklanıyor. Yönetmeliklerde bütün yetki veteriner hekimlere verildi. Halbuki su ürünleri mühendisliğinin meslek tanımının yapılması lazım ve su ürünleri mühendislerinin yetkilendirilmesi gerek. Bunlar yapılmayınca bütün işlerde diğer meslek gruplarına veriliyor."

Balık alternatif besin değil ana besindir

Su Ürünleri mühendislerinin bu sebeplerden dolayı itibar kaybına uğradığını öne süren Bircan, "Su ürünleri ülkemizde çok geniş yer tutuyor. Özellikle balık alternatif besin değil de ana besin olarak değerlendirilmelidir. Üç tarafımız denizlerle çevrili. Göller, barajlar ve akarsular alabalık yetiştirmek için çok uygun. Sularımızda binlerce balık türü var. Bu yönde üretime geçilip su ürünleri mühendisleri istihdam edilmelidir. Dolayısıyla Su Ürünleri Fakülteleri yetkilendirilip, mühendislere yeniden itibar kazandırılması gerekmektedir" dedi.

ulusalkanal.com.tr

 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar