banner864

Süleyman Şah Saygı Karakolu'na operasyon 22 Şubat 2015, 09:26

 IŞİD'in kontrolü altındaki bölgede çatışmalar nedeniyle bir süreden bu yana askerlerin nöbet değişimi yapmadığı Türkiye'nin yurt dışındaki Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki Süleyman Şah Türbesi'ndeki naaşı ve buradaki Saygı Karakolu'nda görevli askerler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonu ile gece yarısı Türkiye'ye getirildi.

'Şah Fırat' adı verilen operasyonla çatışma çıkmadan operasyon tamamlanırken, operasyona katılan askerlerden birisinin kaza sonucu şehit düştüğü açıklandı. Süleyman Şah'ın naaşının Suriye'nin Eşme Köyü'ndeki, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrol altına aldığı ve Türk bayrağının çekildiği yeni türbeye nakledileceği belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki askerlerin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili Twitter'deki hesabından açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, operasyonu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah'ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK'nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir. Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum."

GENELKURMAY; KAZA SONUCU 1 ŞEHİT VAR

Genelkurmay Başkanlığı'nın web sayfasında da Suriye'de düzenlenen operasyon ile ilgili açıklama yapıldı. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması şöyle:

"Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye'de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askerî zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi'nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir.

"Şah Fırat" Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ

Suriye'nin Halep iline bağlı Karakozak Köyü sınırları içinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışındaki toprağı Süleyman Şah Türbesi, sınıra 30 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Buradaki Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay 3'üncü Hudut Alayı 2nci Tabur Komutanlığı'na bağlı askerler nöbet tutuyordu. (DHA)

Yorumlar

Tanhu KAGAN :

akp-isid isbirligiyle yapilan bir olaydir, akp iceride sıkıstı, bunu baska yone yonlendir- mek icin hem suleyman-sah'in bizden cikmasina hemde pkk'nin isteklerinin birine evet demis oldu! toplumumuz kor degilse bunu gorsun!

pkk ya teslim :

süleyman şahın etrafında pkk vardı. türbe pkk ya teslim edildi. öldürülen askeri de pkk şehit edebilir bu nedenle. pkk izmirde öğrenciyi süleyman şahta askerimizi şehit ediyor tesadüf olamaz!

alıştırıyorlar :

önce egedeki 17 adamızı şimdi de süleyman şahı vererek akp hükümeti güneydoğu ve doğu anadolu topraklarımızı terketmeye milletimizi- ecdadları osmanlı sultanları gibi-alıştırmaya çalışıyorlar. bu tamamen daha büyük toprak parçalarımızın terkine hazırlıktır. bu işin azı çoğu olmaz! alıştıra alıştıra!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar