banner864

Suudi Arabistan'ın Fuat Avni'sinden şok iddia! 04 Mart 2015, 10:26

Erdoğan ve Sisi'nin Suudi Arabistan ziyareti
Suudi Arabistan Kralı Salman’ın, Erdoğan ile Sisi arasında uzlaşma sağlayabileceği ve yeni bir "Sünni Cephe" yaratmaya çalıştığı söylentileri Mısır basınında sıklıkla konuşuluyor.

Kralın tahta çıkmasından bu yana Sisi'nin Suudi Arabistan'a pazar günü gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler dışında, bölgedeki ve özellikle Yemen'deki son durumun ele alındı.

Kral Abdullah'ın 2013'te Muhammet Mursi'yi büyük bir halk desteği ile deviren Mısır'ın eski Genelkurmay Başkanı’nı desteklediği gibi, ülkenin kötüye giden ekonomisine de hala destek vermektedir.

Şubat ayında Sisi'nin ofisinden sızdırılan dinlemelerde, Körfez patronlarıyla ilgili uygun olmayan sözlerin olduğu iddia edildiğinden beri, ilişkilerin zarar gördüğü analizleri yapılıyor.
Körfez ülkelerinin "yarım devlet" olduklarını ve "lüks içinde yaşadıkları" için "paraları dökülmek" zorunda olduklarını söylediği iddia edilen Sisi'nin, bunun üzerine BAE, Kuveyt ve Bahreyn dahil Salman'ı aradığı, görüşmelerin ardından da Mısır’a yapılan yardımların sürdürüleceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan'ın Fuat Avni'sinden şok iddia
Bazı yorumlara göre ise, Suudiler’in Mısır'a gönderdikleri yardım kesilecek. Twitter'da 1,75 milyon takipçisi olan ve Suudi Arabistan'ın içinden sızdırdığı gizli bilgileriyle bilinen Mujtahidd adlı kişiye göre, bu yardım akışının kesilmesinin gerekçesi siyasi değil ekonomik nedenler olacak.

Kral Abdullah zamanında Müslüman Kardeşler’e yönelik yapılan açıklamalara kıyasla hafifleşen ifadeler kullanan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud bin Faisal, İhvan ile bir sorunlarının olmadığını belirtti.

Mujtahidd'e göre Salman, ailesinin saltanatını kendi İslam demokrasisi anlayışı ile tehdit eden Müslüman Kardeşler'e karşı ihtiyatlı olacağını ve siyasetlerini değiştireceği iddia edildi.
Ayrıca Abdullah zamanındaki aşırı duruşun gerçekçi olmadığı yorumluyor ve 10 sene önce Prens Nayif (Abdullah'tan önce) tarafından ihvan hareketini "bütün kötülüklerin anası" olarak adlandırıldığını hatırlatılıyor. Salman döneminde, S. Arabistan’ın Kral Abdullah öncesi politikaya döneceği belirtiliyor.

Sisi-Erdoğan görüşmesi
Sisi ile aynı zamana denk gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Riyad ziyareti, bazı kulislerde Salman'ın iki lider arasında arabuluculuk yapmaya çabaladığı söylentileri birlikte getirdi.

Stratejik ilişkilerin ele alınacağı ziyaret ile ilgili “Arab 21”e açıklama yapan Türk yetkililerin iddiaları yalanladığı ve böyle bir görüşmenin olmadığını ifade etti.

Türkiye'de gazeteci ve danışman olan David Barchard'a göre, bir uzlaşmanın söz konusu olmadığı gibi, Katar'ın Suudilerle ilişkileri düzeltmesiyle birlikte Türkiye'nin de bu gayreti göstereceği şeklinde.

Erdoğan'ın u dönüşleriyle bilindiğini söyleyen Barchard, Suudi Arabistan'ın ezeli siyasi rakibi olan Katar ile birlikte Erdoğan'ın geçen yılki ihvan hareketini desteklediğini ortaya koyuyor.
tw
Mursi zamanında Katar tarafından Mursi'ye akıtılan milyarlarca dolardan sonra Sisi'nin başa gelmesiyle birlikte Doha ile Kahire arasındaki ilişkilerin dondurulduğu belirtiliyor.

Kral Abdullah'ın iki lider arasında arabulucu olma çabalarının sonuç vermediği gibi daha da kötüye gittiği söyleniyor.

Sisi, 21 Kıpti Hirıstiyan’ın Libya'da idam edilmesinden sonra, Mısır'ın orada bulunan IŞİD militanlarına karşı hava saldırılarını ihbar eden Katar'ı, terörü desteklemekle itham etti.

Geçen hafta Perşembe günkü ABD ziyareti sırasında ilişkileri düzeltme adına Katar emirinden bir açıklama geldi: "Mısır'daki istikrarı sağlamak adına elimden ne gelirse yapacağım. Şu anda iktidarda bulunan hükümetle ayrı düştüğümüz hususlar olsa da, o hükümetin istikrarlı olması gerekir."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar