banner864

Tahliye kararında önemli ayrıntı 10 Aralık 2013, 15:26

Ergenekon davasına bakan mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin "tutukluluk en fazla 5 yıldır" kararını kabul etti. Bu karar ilk kez, Mustafa Balbay'ın tahliye kararında uygulandı. Silivri mahkemesi, tahliye kararında 5 yıllık azami süre vurgusu yaptı. Bu kararında arından gözler tutuklulukta 5 yılını doldurmuş kişilerle ilgili verilecek karara çevrildi.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Mustafa Balbay'la ilgili tahliye kararında çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin "tutukluluk süresi en fazla 5 yıldır" kararını Balbay kararında uyguladı, tahliye kararının gerekçesini açıklarken "azami tutukluluk süresi 5 yıldır" içtihatını kabul etti.

6 yılı aşan tutuklamalarla gündemden düşmeyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kez en fazla 5 yıl tutuklama yapılabileceğinin yasal olarak zorunlu olduğunu belirtti.

Ergenekon hakimleri Anayasa Mahkemesi'nin kararını Temmuz ve Ağustos ayında uygulamamıştı. Ancak Balbay kararında Yüksek Mahkemenin "azami tutukluluk süresi 5 yıldır" kararına atıf yaptı.

Ceza hukukçuları, karardaki "kanunda öngörülen 5 yıllık azami süre" ifadesinin 5 yılını doldurmuş bütün tutuklular için uygulanabileceğini belirtiyor.
Şimdi gözler tutuklukta 5 yılını doldurmuş kişiler ile ilgili mahkemelerin vereceği karar çevrildi.ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

EMEL DEMIR :

ABDE YENI BIR SENARYO YAZDI ARKADASLAR BU AKPDE ONU UYGULAYACAK BUNDAN ADIM GIBI EMINIM NEDEN BAKBAY SERBEST BIRAKILDIGINDA ONU AKP YANDADLARI OYLE BIR COSKUYLA KARSILADI.? UMARIM YALINIRIM AMA HAL BOYLE IKEN IYIMSER DUSUNMUYORUM

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar