banner864

Taksim'de 'Sivil' ablukası 31 Mayıs 2014, 18:53

Çevik Kuvvet'in yetersiz kaldığı Taksim kuşatmasında sivil polisler görev aldı. Ancak bu sivil polislerde, polis olduklarını belirten ne yelek, ne de şapka vardı. Güvenlik uzmanları, polisin bu şekilde görev yapmasının yasalara aykırı olduğunu vurguladı.
 25 bin polisin görevlendirildiği Taksim ve çevresinde görevlendirilen polislerin büyük çoğunluğu sivillerdi.

Sırt çantalı ve coplu sivil polisler müdahalelerde görev aldı. Ancak o polislerde, polis olduklarını belirten ne yelek, ne de polis şapkası vardı.

İç güvenlik uzmanları, Çevik Kuvvet'in yetersiz kaldığı durumlarda, toplumsal olaylara müdahalelerde sivil polislerin de görev alabileceğini belirtiyor. Ancak sivillerin, polis olduklarını belirten bir kıyafet giymeleri zorunlu.

Sivil polislerin müdahalelere katılması İl İdaresi Kanunu, Emiyet Teşkilatı Kanunu ya da Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda yer alıyor.

Vali ya da Emniyet Müdürü'nün verdiği hizmet içi emirle sivil polislere görev veriliyor. Yasaya göre, polislerin müdahale sırasında sivil vatandaşlardan ayırıcı özellikte kıyafetler giymesi gerekiyor. Polis yeleklerinde polislerin sicil numaraları ya da hangi şubede görevli oldukları yazıyor.

İç güvenlik uzmanları, sivil polislerin Taksim'deki gibi görevlendirilmesinin yasaya aykırı olduğunu vurguladı. Yasa dışı davaranan polislerin bu şekilde gizlenebileceğini belirten uzmanlar, bu durumun aynı zamanda polisleri de tehlikeye attığını ifade etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder