banner864

Tarihi duruşma neler yaşandı? 28 Ocak 2015, 09:04

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Perinçek-İsviçre davasının görüleceği AİHM Büyük Daire'deki duruşma salonuna giriş yaptı

İşte “Perinçek-İsviçre” davasında yaşananlar:

12:49

Duruşma bitti.

12:44

İsviçre'nin avukatı Daniel Thürer konuşmaya başladı.

12:39

Perinçek'in avukatlarından Christian Laurent Pech konuştu.

12.32
Doğu Perinçek, duruşmanın devamında söz aldı. Perinçek, "Talatpaşa Komitesi hakkında Ermeni Kırımı ile ilgili Türkiye'de alınmış herhangi bir mahkeme kararı yoktur. Talat Paşa bir hürriyet kahramanıdır. O dönemin Avrupa gazetelerini açarsanız kendisinden böyle söz edildiğini görürsünüz" dedi. Perinçek, "Talat Paşa 1908 Devrimi sırasında Ermeni örgütleriyle birlikte davrandı. Ermenistan'ın ilk başbakanının anılarında Talat Paşa'nın kendilerine ayaklanmayın diye yalvardığını yazar. Kendisi bir Ermeni düşmanı değil, Ermeni dostudur." ifadesini kullandı.

12:31

Ara bitti. Duruşma devam ediyor.

Doğu Perinçek'in oğlu Can Perinçek, duruşma arasında annesi Şule Perinçek ile çekildiği fotoğrafı Twitter hesabında paylaştı:İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in duruşma arasında avukatlarıyla konuşmasından fotoğraflar:
 

Fotoğraf: odatv


12:05

Duruşmaya 20 dakika ara verildi.

11:56

Ermenistan'ın avukatlarından George Clooney'nin eşi Amal Alamuddin Clooney savunmasına başladı. 11:44


Ermenistan'ın avukatlarından Geoffrey Robertson savunmaya başladı.

11:41

Davanın müdahillerinden Ermenistan'ın avukatlarından Gevorg Konstanyan savunmaya başladı.

11:15

İsviçre'nin avukatlarından Daniel Thürer konuşmaya başladı.

10:51

İsviçre'nin avukatı Gouerno Suizzero konuşuyor.

10:42

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in avukatı Laurent Pech konuşuyor.

10:30

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek konuşmaya başladı. Perinçek, "2. Daire Ermeni Patriği dahil herkesin özgürce konuşmasına güvence sağlamıştır. Ermenilere karşı husumet ve hakaret içeren tek sözcüğümü bulamazsınız. Ermeniler de mazlum kavramı içindedir. Bırakın onlar da konuşsun. Biz Avrupa'da barış ve kardeşlik için burdayız" dedi.


 Fotoğraf: AlJazeera - Osman Kaytazoğlu

10:25

Avukat Cengiz, "1000 yıl arasanız Perinçek'te ırkçılık bulamazsınız. Perinçek bilimsel sosyalisttir. 14 yıl hapis yatmıştır" dedi. Cengiz konuşmasına "Perinçek Kürtler'e karşı ırkçılığa karşı çıktığı için başkanı olduğu Sosyalist Parti kapatıldı. AİHM Sosyalist Parti'Nin kapatılmasını hukuka aykırı buldu" ifadeleriyle devam etti.

Cengiz, "Perinçek, hayatı boyunca ırkçılığa karşı mücadele etmiş, Avrupa'da bu nedenlerle ödül almış, konferanslar vermiştir. Perinçek İsviçre Mahkemesi'nde "ırkçılık benim için şerefsizliktir" dedi.

10:16
Duruşma başlıyor. Mahkeme heyeti salona giriş yaptı.

 
 10.15
AİHM Büyük Daire'de görülen Perinçek-İsviçre davası temyiz duruşması başladı.  

Aydınlık gazetesi yazarı Mustafa Mutlu


Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum:

 Prof. Dr. Zekeriya Beyaz: Türk Milleti her yerde her zaman Türk milletinin haklarını savunmaya kararlıdır. Asla da geri adım atmayacaktır.
09.48
Aydınlık gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, Ulusal Kanal ekranlarında dava öncesi değerlendirmelerde bulundu.

09.36
Davanın görüleceği mahkeme solunundan: İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, İşçi Partisi Dışilişkiler Bürosu Başkanı Yunus Soner ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı avukat Mehmet Cengiz.09.14
Salon yavaş yavaş dolmaya başladı. Salonda gazeteciler, siyasiler ve davanın avukatları var. Salonda CHP milletvekillerinden Gülsün Bilgehan Toker, Haluk Koç yerlerini aldı. CHP eski genel başkanı Deniz Baykal ve AKP eski AB Bakanı Egemen Bağış da salonda yerlerini aldı.
 


09.00
İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, mahkeme salonuna giriş yaptı


08.50
Davayı takip etmek isteyen ve Doğu Perinçek'e destek vermek için ellerinde Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları olan gruplar mahkeme önünde toplanmaya başladı.


Yorumlar

Tanhu KAGAN :

durumu yerinde olupta oraya gitmeyenler kansizdir! "ne mutlu turkum diyene"

TC Rafet Öncül :

orada olan herkese teprik ediyorum, helal olsun size. kac tane akp bakani veya milletvekili oradaydi?

gurbetci :

Ermeni Soykırımı yalanı Milli duyguları yok olan Osmanlı Üst yönetiminde görevlileri Ermeni Ordusunda Alman generalleri Nasıl olur Ermeni Soykırımı 1915'de Ülke işgal altında Güneydoğusunda söz sahibi Fransa Ermenileri destekleyip kışkırtırsa Nasıl olur Ermeni Soykırımı Emperyalistler onları kullandılar Planları tutmayınca kaçtılar Ermenileri yanlız bıraktılar Nasıl olur Ermeni Soykırımı Aç bak Rusya Çarlık belgelerine 150 Belgede Ermeni meselesine Kulak ver Perinçekin Mehmedine Nasıl olur Ermeni soykırımı 31.01.2014/HK

Yusuf Akbulut :

orada olamadığıma çok üzülüyorum. tüm vatanseverler gönülden sizin yanınızda. ne mutlu türküm di̇yene!

Süreyya Nebi :

onurumuz,gururumuz ,bütünlüğümüzsünüz,sevmemek,saygı duymamak olası değil.yaşamlarını türk milletinin başını dik tutmaya adamış yaşamlara bin selam

Süheyle Ersoy. :

paylaşımlar ve çekimler için teşekkürler.sayenizde an be an izleme şansımız oluyor.büyük bir başarı ile döneceğinize inancım tam.emeklerinize sağlık.

serdar acem :

kahramanlar yüzümüzü güldürün,güzel haberlerle yurda dönün

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar