banner864

Tarihi İller Bankası binasının yıkım kararına kırmızı kurdeleli protesto 09 Mayıs 2015, 20:14

Ankara’da Başkent Dayanışması Bileşenleri, iller bankasının yıkımını, binayı kırmızı kurdelelerle donatarak protesto etti. Dayanışma, karara imza atan AKP, CHP ve MHP’li meclis üyelerine "kararınızı bir kültürsüzlük belgesi olarak çerçeveletip duvarına asın" diye seslendi.
Başkent Ankara'daki İller Bankası binası, belediye meclisinin yıkım kararına karşı kırmızıya boyandı.

Ulus'ta cami inşaatı yanında bulunan İller Bankası Cumhuriyet Mimarisinin önemli yapılarından biri. Ancak bir süre önce binanın tescili kaldırıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi de binanın yıkılması için karar aldı. Karara, AKP, CHP ve MHP’li üyeler birlikte imza attı.

Çok sayıda siyasi parti ve Demokratik Kitle Örgütü üyelerinden oluşan Başkent Dayanışması Bileşenleri, İller Bankası’nı yıkım kararına direniyor. Bileşenler tepkilerini bu kez kırmızı kurdelelerle gösterdi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kararın altında imzası olan meclis üyelerine ilginç bir öneride bulundu.  

Binanın Cumhuriyetin en başarılı eserlerinden birisi olduğunu kaydeden Candan, İller Bankası’nın yıkımına izin vermeyeceğiz” dedi.

Bileşen üyeleri açıklamanın ardından, İller Bankası binasını kırmızı kurdelelerle donattı.

HABER: SABRİ KARA
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar