banner864

Tayyip Bey'in Davutoğlu'na bıraktığı belalı miras 24 Ağustos 2014, 12:00

Öncelikle saptamak gerekir: Davutoğlu, AKP'nin başına ve Başbakanlık koltuğuna ABD tarafından atandı. Eğer Genel Başkanı AKP seçseydi, Davutoğlu çıkmazdı. Nitekim Binali Yıldırım, önceki gün yaptığı basın toplantısında buna dikkat çekti.

ABD'NİN TAKVİMİNE GÖRE ATANDI


AKP'nin kendi iç dinamiklerine bakarak Başbakan tahminleri yapanlar yanıldılar. AKP'nin içinde ayakları Türkiye toprağına basanlar bir kez daha düş kırıklığına uğradılar. Çok doğal. Çünkü AKP, ABD'nin savaş takvimine göre kurulmuştu. Ve şimdi yine ABD'nin takvimine göre düzenleniyor.

ABD Dışişleri raporları, Davutoğlu'ndan "bizim adamımız" diye söz ediyorlar. Bu "övgüler" Davutoğlu'nun tırmandığı basamakları da açıklıyor. Ama aynı zamanda başındaki belayı da özetliyor.

O bela, ABD'nin başına dolanmış olan IŞİD'tir, Almanya'nın bile artık karşı çıktığı bataktaki "Kürdistan" projesidir, kaybolan sınırlardır, depremle sarsılan ABD hegemonyasıdır ve bölgedeki kargaşalıklardır. Bu koşullarda Washington yönetiminin Davutoğlu'nu Suriye'nin üzerine süreceği lafları dolaşmaktadır. Oysa Davutoğlu'nun böyle bir kabiliyeti yoktur. Hiçbir güç Türk Ordusunu ateşe süremez. Davutoğlu belanın tam ortasındadır.

PARAŞÜTÜNÜ AÇAMAYACAK


Davutoğlu, ABD'nin iniş döneminde Washington'un Ortadoğu politikalarına bağlanmıştır. Savaş pilotlarını intihar görevlerine gönderirken, uçaktaki koltuğuna zincirliyorlarmış. Uçak yere çakılırken, Davutoğlu'nun paraşütü açma olanağı bulunmuyor. Başındaki bela bu kadar büyüktür.

Tayyip Erdoğan AKP iktidarının bahar ve yaz dönemlerinde saltanat sürdü. Artık sonbahar da bitti kışa giriliyor. Davutoğlu'nu kış soğuğu bekliyor.

Böylece Davutoğlu'nun başındaki ikinci bela bahsine gelmiş bulunuyoruz. Borçlanma ekonomisinin Lale Devri arkada kaldı. Davutoğlu Sıcak Para Diktası kış dönemine girerken dümene geçirildi. AKP'nin önümüzdeki kışa hiçbir hazırlığı yoktur, çözümü de yoktur. Bu nedenle dümen kilitlidir. Önümüzdeki keskin virajda manevra şansı bulunmuyor. Davutoğlu uçuruma koşmaktadır.

BELALI MİRAS

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı dostumuz, Davutoğlu döneminde AKP oylarının yüzde 20'lere kadar düşebileceğini öngörüyor. Daha da aşağı düşebilir. Davutoğlu'nun kişisel yetersizliklerinin ötesinde başındaki belalar belirleyici olacak.

Tayyip Erdoğan, Davutoğlu'na miras olarak AKP'nin başındaki belaları bıraktı.

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar