banner864

'Tayyip Erdoğan'ın tasarısı kadar vahim' 16 Ocak 2014, 13:35

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Nusret Senem, bugün yaptığı basın açıklamasında, AKP’nin komisyona getirdiği HSYK kanun tasarısı HSYK’yı bir Genel Müdürlük yapısına indirgemekte, CHP ve MHP’nin HSYK’yı ve F tipi savcı ve yargıçları koruyan tavrı en az Erdoğan’ın HSYK tasarısı kadar vahimdir dedi. Senem, Ergenekon, Balyoz vb. davalardaki tutsak vatanseverlerin derhal salıverilmesini istedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, F Tipi cemaati “gözü dönmüş gizli örgüt ve virüs” olarak niteliyor. Erdoğan, “Bugün artık geçmişteki bazı yargılamaların da üzerinde çok büyük soru işaretlerinin oluştuğunu daha net olarak görüyoruz. Sahte ihbar mektuplarıyla yasadışı dinlemelerle, sahte delillerle tasarlanmış ve ayarlanmış bir kısım yargı mensuplarıyla insanların nasıl mahkûm edildiklerini bugün çok daha belirgin şekilde görebiliyoruz” diyor.
Bu itirafları yapan kişi Başbakandır. Sözlerinin bir yaptırıma ve yasal düzenlemeye dönüşmesi zorunludur.
Bahsettiği davaların Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk vb.. davalar olduğu açıktır. İnsanlar, bu davalar nedeniyle yaklaşık 7 yıldır zindanlarda tutukludur. Hakkında müebbet ağır hapis cezası verilenler vardır. Bu davalar yüzünden cezaevlerinde sağlığını kaybedenler olduğu gibi, bazı vatanseverler de yaşamlarını yitirmiştir.
Başbakanın sözünü ettiği “gözü dönmüş gizli örgüt ve virüs” Emniyet içine, Özel Yetkili Mahkemelere, Yargıtay’a ve HSYK’ya yerleşmiştir. Bu kamu kurumlarının “virüs” diye ifade edilen F Tipi örgütten temizlenmesi, sorumluların cezalandırılması zorunludur. Bunun için, işe, her şeyden önce Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk gibi düzmece ve tertip davaların yeniden yargılamasını sağlamakla başlanmalıdır.
Mevcut HSYK ile sorunları çözmenin mümkün olmadığı açıktır. Söz konusu davalarda görev yapan savcı ve yargıçların atamasını gerçekleştiren HSYK’nın yeniden düzenlenmesi bir zorunluluktur. Ancak, AKP Hükümetinin TBMM Adalet Komisyonunda görüşülmekte olan kanun tasarısı, HSYK’yı Adalet Bakanlığı’nın bir genel müdürlüğü haline dönüştürmek anlamına gelecektir. Bu tasarı HSYK sorununu çözmekten uzak, tam tersine bu sorunu büyütmektedir.
Yargıdaki F Tipi yapılanmayı bütünüyle temizlemenin yolu, Anayasa değişikliği yaparak yargı bağımsızlığını ve hâkim teminatını sağlamaktan, Anayasa’daki kuvvetler ayrılığı ilkesini uygulamaktan geçer.
CHP ve MHP’nin bugünkü HSYK’yı ve Özel Yetkili Mahkemelerde görevli Savcı ve Hâkimleri koruyan tavırları, en az Tayyip Erdoğan’ın HSYK’yı Adalet Bakanlığı’nın bir yan örgütüne dönüştürme tasarısı kadar tehlikeli ve vahimdir.
CHP ve MHP yöneticilerini de bu tavırlarını gözden geçirmeye çağırıyoruz.
Bugün HSYK düzenlemesinden de önce atılması gerekenen adım, TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun basit ve uygulanabilir önerilerini yasal düzenleme yaparak hayata geçirmektir.
HSYK’nın Anayasa değişikliği ile düzenlenmesi bundan sonra yapılabilir. Oysa Hükümet ve Parlamentodaki partiler, bunun tam tersini yapıyorlar.
Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırıldıkları 5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren verdikleri bütün kararlar yok hükmündedir. O mahkemelerin elinde bulunan bütün davalar yeniden görülmelidir. Bu davalarda sanık olan vatanserverler derhal salıverilmelidir.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

kuddusi okkır :

rahmetliyi hatırlattık. nedeni de recep beyin tbb başkanının teklifini kabulde samimi görmediğimdir. samimi olsaydı zaten yasal hakkları olan; hilmioğlu,ersöz,küçük gibi yargılananların tedavi görme haklarının saat geçirilmeden uygulanmasının önünü açar herşeyden önce tedavi görme haklarına kavuştururdu ki bu zaten insan olmanın da gereği. teklif geleli haftayı geçti bırakın yasal düzenlemeyi hiçbiri hasta tutukluların kanunen kayıtsız şartsız hakkı olan tedavisini bile sağlamıyorlar.....!!!!!!!!!!!!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar