banner864

TBMM Avrupa Parlamentosu kararına karşı ayağa kalktı 16 Nisan 2015, 19:31

Avrupa Parlamentosu'nun kararına karşı Meclis Başkanlığı’nın öncülüğünde karşı bir bildiri açıklanacak. Parti gruplarının imzasına açılan metinde "Avrupa Parlamentosu hukuka aykırı olarak mahkeme yetkilerini eline almış ve hüküm vermeye kalkmıştır" ifadeleri yer alıyor. Bildiriyle Avrupa'ya "bu Karar bizim açımızdan yok hükmündedir" mesajı iletilecek.
 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Avrupa Parlamentosunun kararına karşı atağa kalktı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla Avrupa Parlamentosu’nun kararına karşı ortak bir bildiri hazırlandı ve Meclis'teki parti gruplarının imzasına açıldı.
Bildiride, Türkiye’yi soykırım suçlusu ilan etmeye varan kararın tanınmayacağı belirtildi.  "Sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar bizim açımızdan yok hükmündedir" denildi.

Metninde Avrupa Parlamentosu'na "kendinizi mahkeme yerine koyamazsınız" uyarısı yapıldı.

"Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve kanaat üzerinden insafsızca hüküm vermektedir"

Bildiride söz konusu kararla Avrupa Parlamentosu’nun hukuku istismar ettiği vurgulandı.  

İmzaya açılan bildirinin HDP dışındaki Meclis’te yer alan partilerin desteğiyle yayınlanması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar