banner864

TBMM Başkanlık Divanı'nın kaç kişiden oluşacağı belli oldu 08 Temmuz 2015, 15:10

Hükümet kurma çalışmalarının önündeki engel olarak görülen Başkanlık Divanıyla ilgili düğüm çözüldü. İsmet Yılmaz başkanlığında toplanan Meclis Genel Kurulunda, AKP-CHP ve HDP'nin anlaştığı gibi Başkanlık Divanının 18 üyeden oluşması kararı alındı
Hükümet kurma görevlendirmesinin önündeki engel olarak gösterilen Başkanlık Divanı krizi, Meclis Genel Kurul'unda çözüldü.

İsmet Yılmaz Başkanlığında toplanan Kurul çalışmalarına başlamadan önce 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra Milli Savunma Bakanlığı'na atama kararı okunan Vecdi Gönül kürsüye çıkarak yemin etti.

Ardından Meclis Başkanı Yılmaz'ın, Başkanlık Divanı'nın 18 kişiden oluşmasına ilişkin önerisi Genel Kurulun onayına sunuldu.

Yapılan açık oylamada AKP, CHP ve HDP'nin üzerinde anlaştığı 18 rakamı kabul edildi.

Buna göre Başkanlık Divanı'nında TBMM Başkanı dahil AKP 8, CHP 4, MHP ve HDP ise 3'er üye ile temsil edilecek. AKP'ye 1 başkanvekili, 4 katip üye, 2 idare amiri, CHP'ye 1 başkanvekili, 2 katip üye, 1 idare amiri, MHP ve HDP'ye de 1 başkanvekili, 1 katip üye, 1 idare amiri düşüyor.

Partilerin Divan üyelerini yarın belirleyip bildirecek. Öğleden sonraki Genel Kurul oturumunda da oylamaya sunulacak. Böylece hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili görevlendirmenin önünde de engel kalmamış olacak.

Genel Kurul'da, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü kapsamında Lübnan'da bulunan Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda Hükümet'e yetki verilmesini öngören Tezkeresi'de kabul edildi.


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar